Wiceszef MZ na czwartkowej konferencji naukowej "Uwarunkowania dzietności", wpisującej się w program III Kongresu Demograficznego przypomniał, że w programach polityki zdrowotnej od 2016 r. działa rządowy program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego. W ramach programu zostało zorganizowanych 16 ośrodków referencyjnych, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie czy Wrocławiu.
Specjalistyczne centrum w każdym województwie
- W nowej edycji programu planowane jest także utworzenie specjalistycznych centrów zdrowia prokreacyjnego. Chcielibyśmy, aby przynajmniej po jednym ośrodku referencyjnym było w każdym województwie – wyjaśnił minister. W planach jest powstanie 12 takich ośrodków w kraju, wyposażonych w nowoczesny sprzęt, sale wykładowe, zabiegowe i operacyjne, szkoły rodzenia czy oddział neonatologii. - W tym roku przeznaczymy na ten program 34 mln zł - dodał.
Czytaj także na Prawo.pl: Rządowa strategia demograficzna zapowiada przywileje dla pracujących rodziców
Do programu kwalifikowane są pary bez zdiagnozowanej niepłodności, osoby pełnoletnie w wieku prokreacyjnym i pary, które co najmniej przez 12 miesięcy bezskutecznie starają się o dziecko. W pierwszym półroczu br. do programu zgłosiło się 1477 par, diagnostykę rozpoczęło 1419, a 244 pary zostały skierowane do postępowania terapeutycznego. Centra zdrowia prokreacyjnego mają być ośrodkami zajmującymi się nie tylko badaniem przyczyn niepłodności. - Chcemy też, aby kobieta od momentu zajścia w ciążę, cały czas była pod opieką ośrodka i aby tam dziecko się urodziło – dodał Kraska. (pap/kn)