Takie stanowisko znalazło się w apelu samorządów zawodów medycznych w sprawie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 (druk nr 1846).
Czytaj:
Sejm: Na razie nie będzie drugiego czytania projektu o weryfikacji covidowej >>
Sprzeczne informacje o wstrzymaniu prac nad ustawą o weryfikacji covidowej>>
Samorządy zawodów medycznych stwierdzają w nim, że oczekują wprowadzenia skutecznych regulacji prawnych zapewniających wzrost bezpieczeństwa obywateli. Regulacje takie muszą być kompleksowe i nie powinny cedować z organów władzy publicznej na pracodawców i przedsiębiorców odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego w kraju.
- Oczekujemy racjonalnego określenia zasad dostępu do usług i handlu. Tego rodzaju rozwiązania prawne, wprowadzone w innych krajach europejskich, spowodowały istotne zwiększenie bezpieczeństwa obywateli oraz wzrost liczby osób zaszczepionych. Co istotne regulacje takie pozwolą uniknąć zamykania poszczególnych zakładów pracy czy branż gospodarki - czytamy w apelu.
Jego autorzy sygnalizują, że w przypadku braku zdecydowanych działań zwiększających poziom wyszczepienia społeczeństwa system ochrony zdrowia nie sprosta kolejnej fali zakażeń i zachorowań. W konsekwencji bez właściwej opieki pozostaną zarówno chorzy na COVID-19 jak i pozostali pacjenci.
- W związku z powyższym apelujemy o prace nad projektem ustawy ponad partyjnymi podziałami. Apelujemy o poprawę tego projektu, aby zawarte w nim regulacje mogły stać się skutecznym narzędziem w walce o życie i zdrowie obywateli oraz o zachowanie naszym pracodawcom oraz przedsiębiorcom możliwości działania - stwierdzają samorządy.
Apel został podpisany przez:
- Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyję
- Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofię Małas
- Prezesa Krajowej Rady Fizjoterapeutów Macieja Krawczyka
- Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alinę Niewiadomską
- Wiceprezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej Michała Byliniaka