Wniesiony w dniu 9 maja 2016 r. do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty zakłada między innymi dookreślenie zasad wykonywania zawodu fizjoterapeuty, zasad dostępu fizjoterapeuty do dokumentacji medycznej, czy zmianę przepisów dotyczących zasad uzyskiwania prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Ponadto projekt zakłada przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty o 3 miesiące.
Projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. poz. 1994) - dalej u.o.z.f., proponuje między innymi zmianę art. 4 ust. 2 u.o.z.f. poprzez dookreślenie, iż wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej i kwalifikacjami wynikającymi z poziomu kształcenia. Dodatkowo projekt proponuje uzupełnić katalog zadań zawodowych fizjoterapeuty określony w art. 4 u.o.z.f., poprzez dopisanie, iż wykonywanie zawodu polega również na wdrożeniu postępowania fizjoterapeutycznego zgodnie z celem skierowania na rehabilitację leczniczą i realizowaniu zleceń lekarskich. Zgodnie z uzasadnieniem, projekt doprecyzowuje kwestię postępowania fizjoterapeutów w przypadku uzasadnionych wątpliwości odnoszących się do skierowania lub zlecenia lekarskiego (prawo domagania się od lekarza zlecającego, by uzasadnił potrzebę realizacji zlecenia lekarskiego oraz możliwości odmówienia realizacji skierowania lub wykonania zlecenia lekarskiego, lub wykonania innego świadczenia zdrowotnego niezgodnego z jego sumieniem lub zakresem kwalifikacji).
W projekcie dokonano także zmian brzmienia przepisów dotyczących prawa fizjoterapeutów do wglądu w dokumentację medyczną pacjenta. Zgodnie z proponowanym brzmieniem fizjoterapeuta ma prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta oraz do uzyskania od lekarza informacji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 186) o stanie zdrowia pacjenta, rozpoznaniu, proponowanych metodach diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych, zapobiegawczych i dających się przewidzieć następstwach podejmowanych działań, w zakresie niezbędnym do udzielanych przez siebie świadczeń zdrowotnych.
Projekt proponuje również zmianę przepisów dotyczących zasad uzyskiwania prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty, prowadzenia rejestru i zasad odpowiedzialności zawodowej fizjoterapeutów. Zasadniczą zmianą ma być usunięcie przepisów, które określają organizację i zadania samorządu zawodowego fizjoterapeutów oraz prawa i obowiązki jego członków, z uwagi iż przedmiotowa regulacja nie przewiduje powołania samorządu zawodowego dla grupy zawodowej fizjoterapeutów. Ponadto w odniesieniu do zasad uzyskiwania prawa wykonywania zawodu, projekt zakłada przeniesienie ich z samorządu zawodowego na wojewodę.
Projekt proponuje również wprowadzenie zmiany, zgodnie z którą rejestr fizjoterapeutów ma prowadzić minister właściwy do spraw zdrowia, a nie samorząd zawodowy, jak to obecnie jest uregulowane w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty.
Zmianie ulec mają również przepisy dotyczące zasad odpowiedzialności zawodowej fizjoterapeutów, które to zadania mają zostać przeniesione na ministra właściwego do spraw zdrowia, który powołuje Rzecznika i Komisję Odpowiedzialności Zawodowej. Rzecznika ma powoływać minister właściwy do spraw zdrowia spośród osób zatrudnionych w obsługującym go urzędzie na 4-letnią kadencję, natomiast zastępców Rzecznika powołuje minister właściwy do spraw zdrowia na wniosek Rzecznika.
Projekt proponuje także wprowadzenie do ustawy o zawodzie fizjoterapeuty delegacji ustawowej dla Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który w porozumieniu z Ministrem Zdrowia określi w drodze rozporządzenia standardy kształcenia na kierunku fizjoterapia.
W związku z prowadzonymi zmianami w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty oraz koniecznością wydania aktów wykonawczych projekt proponuje przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy (która pierwotnie ma wejść w życie w dniu 31 maja 2016 r.) o 3 miesiące.
Projekt w dniu 11 maja 2016 r. został skierowany do I czytania w Komisji Zdrowia.
Opracowanie: Jacek Tkacz RPE WK
Źródło: www.sejm.gov.pl, stan z dnia 12 maja 2016 r.