- Porozumienie dotyczy współpracy z amerykańskim ministerstwem zdrowia w zakresie badań medycznych i wymiany wiedzy medycznej - podkreślił minister Szumowski w piątek w Waszyngtonie.
Zgodnie z umową, współpraca dotyczyć ma rozwoju wspólnych badań, szkoleń i działań ukierunkowanych m.in. na choroby zwalczane drogą szczepień i inne choroby zakaźne, gruźlicę, grypę pandemiczną, choroby przewlekłe, w szczególności choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe, cukrzycę, choroby układu oddechowego i demencję oraz zdrowie psychiczne.
Jak mówił minister szumowski, umowa z USA pomoże w realizacji jednego z jego priorytetów, czyli powołania Agencji Badań Klinicznych i rozwoju nauk biomedycznych. Dzięki porozumieniu, polskie nauki biomedyczne oraz polscy naukowcy zyskają szansę na rozwój i dostęp do zasobów wiedzy, doświadczenia oraz badań naukowych, którymi dysponują instytucje amerykańskie.
Jak wyjaśnił Szumowski, najwięcej badań naukowych w dziedzinie medycyny prowadzonych jest obecnie przez ośrodki Krajowego Instytutu Zdrowia (NIH) z siedzibą w Bethesda pod Waszyngtonem, które nie są placówkami uniwersyteckimi, a ośrodkami badawczymi rządu federalnego. Założony w 1887 r. Krajowy Instytut Zdrowia (NIH) obejmuje 27 autonomicznych placówek. Podlega ministerstwu zdrowia i opieki społecznej USA.