Wchodząca niedługo w życie najnowsza nowelizacja ustawy z 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907), zmienia art. 46 ust. 4a p.z.p. Dotychczas, ów przepis pozwalał zatrzymywać wadium, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego nie uzupełnił dokumentów, oświadczeń lub pełnomocnictw. Zgodnie z założeniami, regulacja ta miała chronić przed zmowami przetargowymi. Zdarzały się bowiem sytuacje, gdzie wykonawcy celowo nie uzupełniali dokumentów, by zamawiający był zmuszony wybrać droższą ofertę.
Nowelizacja krytykowanej podstawy zatrzymania wadium>>
Jak pisze "DGP", niestety słuszny cel ustawodawcy szybko doprowadził do powstania wyjątkowo niekorzystnej dla firm patologii. Jeśli zwyczajnie pomyliły się w ocenie spełniania warunków i z przyczyn obiektywnych nie mogły uzupełnić dokumentów, to traciły wadium. Urzędnicy z kolei znaleźli sposób na zasilanie swych budżetów. W mniejszych przetargach wykonawcy straty liczyli w dziesiątkach tysięcy złotych, w większych – nawet w setkach tysięcy.
Od 19 października br. zacznie obowiązywać art. 46 ust. 4a p.z.p. w nowym brzmieniu. Zamawiający będzie mógł zatrzymać wadium w przypadku nieuzupełnienia dokumentów, ale tylko wtedy, gdy spowoduje to „brak możliwości wybrania oferty złożonej przez wykonawcę jako najkorzystniejszej”. Oznacza to, że wadium straci tylko ta spółka, która złożyła najkorzystniejszą ofertę. Natomiast wykonawcom na dalszych pozycjach w rankingu nie zostaną odebrane pieniądze, nawet jeśli nie doniosą brakujących dokumentów.
Zamawiający zatrzyma wadium tylko wykonawcy, który złożył ofertę najkorzystniejszą>>
Warto jednak nadmienić, iż zmiany będą dotyczyć przetargów rozpoczętych po 18 października. W przetargach organizowanych na starych zasadach zamawiający nadal mogą zatrzymać wadia co do zasady wszystkim firmom biorącym udział w postępowaniu.
Zwycięski wykonawca będzie musiał dołożyć dużo większej staranności niż dzisiaj, by nie stracić wniesionego zabezpieczenia. A to dlatego, że zgodnie z nowym brzmieniem art. 46 ust. 4a p.z.p. przesłanką do zatrzymania wadium będzie także nieuzupełnienie listy podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 24 ust. 2 pkt 5 p.z.p., a także brak zgody na poprawienie omyłki, o której mowa w art. 87 ust. 2 pkt 3 p.z.p.
Wprowadzenie nowych przesłanek zatrzymania wadium, jest reakcją ustawodawcy na zaobserwowaną patologię i brak skuteczności rozwiązań obowiązujących dotychczas.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna