Starosta skierował kierowcę na kontrolne sprawdzenie jego kwalifikacji do kierowania pojazdem, z powodu otrzymania przez niego łącznie 28 punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego.
W treści skierowania wskazano, że niepoddanie się sprawdzeniu kwalifikacji w wyznaczonym w nim terminie, spowoduje wydanie decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.
Kierowca nie odwołał się od tej decyzji.
Decyzja o skierowaniu na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji stała się ostateczna. Starosta zmienił w niej termin ważności skierowania na "bezterminowy".
Kierowca nie poddał się egzaminowi, na który został skierowany. W związku z tym starosta wydał decyzję o cofnięciu kierowcy uprawnień do kierowania pojazdami.
Mężczyzna złożył skargę do sądu administracyjnego.
Tłumaczył, iż pozostawał w przeświadczeniu, że w istocie nie wyznaczono mu terminu końcowego realizacji obowiązku poddania się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji. W decyzji kierującej go na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji znalazło się bowiem sformułowanie "bezterminowo".
WSA wyjaśnił, iż brak określenia terminu, w którym kierowca zobligowany jest poddać się egzaminowi nie oznacza, że nie jest on związany żadnym w tym zakresie terminem.
Przeciwnie stosowane w tej sytuacji powinny być ogólne unormowania w zakresie wykonalności decyzji administracyjnych posiadających walor ostateczności.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Oznacza to, że niezwłocznie z chwilą otrzymania ostatecznej decyzji kierującej na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji strona powinna była podjąć czynności zmierzające do poddania się takiemu egzaminowi.
Sąd podkreślił, iż sformułowanie "bezterminowo" użyte w odniesieniu do nałożonego aktem administracyjnym obowiązku nie oznacza zniesienia tego obowiązku.
Czas jaki upłynął od doręczenia kierowcy ostatecznej decyzji o skierowaniu na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do dnia wydania zakwestionowanej decyzji był niewątpliwie wystarczający do wykonania nałożonego obowiązku nie tylko w sposób niezwłoczny.
Mając zaś na uwadze okres występujący pomiędzy tymi zdarzeniami (około 3 lat) można przypuszczać, że skarżący nałożony nań obowiązek w gruncie rzeczy zignorował – uznał sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 15 września 2016 r., sygn. akt III SA/Gd 553/16, nieprawomocny