Wszystko rozbija się o art. 243 ustawy o finansach publicznych , który (w uproszczeniu) uzależnia możliwość uchwalenia budżetu jednostki samorządu terytorialnego od relacji do jej zobowiązań. ZPP w przedstawionym stanowisku zaznacza, iż przepis ten już w momencie uchwalenia ustawy poważnie ograniczał powiatom możliwość zaciągania kredytów, w tym na cele rozwojowe współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Sytuacja uległa dodatkowemu pogorszeniu z chwilą nastania kryzysu finansowego.
ZPP przekonuje, że w chwili obecnej – bez zaciągania nowych zobowiązań – uchwał budżetowych nie byłoby w stanie podjąć około 2/3 powiatów. Świadczą o tym przeprowadzone symulacje. Tym samym problem nie ma charakteru incydentalnego, lecz systemowy.
Przedstawiciele powiatów zrzeszonych w Związku domagają się nowelizacji ustawy o finansach publicznych . Stanowisko takie przedstawili w trakcie XV Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, które miało miejsce w Ossie k. Rawy Mazowieckiej w dniach 12 i 13 kwietnia 2012 r.
Źródło: wartowiedziec.org
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.)