Do ZNP napływają kolejne pisma, w których jest mowa o działaniach wielu jednostek samorządu terytorialnego, polegających na zamiarze nałożenia na szkoły, jak również placówki oświatowe obowiązku przyjmowania wniosków o ustalenie prawa i wypłatę świadczenia wychowawczego wynikającego z programu Rodzina 500 plus.

Zdaniem związku ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci nie przewiduje jednak uprawnienia do wprowadzenia przez gminę rozwiązania polegającego na wyznaczeniu odrębnych niż urząd miejsc, w których można składać wnioski.

Art. 10 tejże ustawy uprawnia jednak wójta ( burmistrza lub prezydenta) do upoważnienia dyrektora szkoły (a na wniosek dyrektora również inną osobę), do prowadzenia postępowań w kwestiach związanych ze świadczeniami wychowawczymi oraz do wydawania w tych sprawach decyzji. Zdaniem ZNP samo upoważnienie nie nakłada jednak na dyrektora obowiązku przyjmowania wniosków czy też prowadzenia postępowań. Konieczne jest bowiem zawarcie z dyrektorem szkoły lub innym pracownikiem placówki stosownej umowy, której podpisania mogą oni odmówić.

Dowiedz się więcej z książki
Karta Dużej Rodziny. Świadczenia rodzinne
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł




ZNP w swoim liście zaznacza również, że dyrektor oraz pracownicy szkół nie mogą wykonywać zadań związanych ze świadczeniem wychowawczym w ramach stosunków pracy zawartych ze szkołami. Wśród ich zadań (określonych w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty) brak jest bowiem zadań polegających na obsłudze wspomnianego świadczenia.

W opinii ZNP konieczne jest więc podjęcie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej stosownych działań polegających między innymi na wprowadzeniu obowiązku uzyskaniu zgody pracowników (wyrażonej w stosowanej umowie), na nałożenie na nich zadań związanych z przyjmowaniem i obsługą wniosków. ZNP apeluje również o to by wynagrodzenie związane z wykonywaniem tychże obowiązków nie było finansowane ze środków zagwarantowanych w planach finansowych na pokrycie kosztów funkcjonowania szkół i placówek oświatowych. Ustawodawca zabezpieczył bowiem w dochodach poszczególnych samorządów pieniądze na wynagrodzenia dla osób, które zobowiążą się w bieżącym roku do przyjmowania wniosków, prowadzenia postępowań w sprawach o świadczenia wychowawcze czy wydawania w tych sprawach decyzji.

(znp.edu.pl)