Dziennikarz: samorządy nie mają pieniędzy na płacenie nauczycielom tzw. czternastek
Kontrowersyjna publikacja ukazała się 17 stycznia br. w Dzienniku Gazeta Prawna (tego samego dnia pisaliśmy o tym w Serwisie Samorządowym). Artykuł Artura Radwana zatytułowany był „Czternastka dla nauczycieli dobija gminy” i opisywał problemy jednostek samorządu terytorialnego, które mają duże trudności by znaleźć fundusze potrzebne na wypłatę jednorazowych dodatków uzupełniających. Zdaniem autora władze lokalne, w ciągu ostatnich trzech lat, przeznaczyły na ten cel ponad miliard złotych.
ZNP: tytuł artykułu wprowadza Czytelnika w błąd
Związek Nauczycielstwa Polskiego zarzucił Radwanowi, że jego artykuł jest stronniczy a sam autor dopuścił się manipulacji. ZNP zwrócił uwagę, że już sam tytuł „Czternastka dla nauczycieli dobija gminy” wprowadza w błąd gdyż sugeruje Czytelnikowi, że chodzi o jakieś dodatkowe 14 wynagrodzenie nauczycieli, tymczasem jednorazowy dodatek uzupełniający jest ustawowym instrumentem wyrównania nauczycielom niedoszacowanych w niektórych gminach wynagrodzeń.
ZNP: rzetelne gminy nie muszą płacić jednorazowego dodatku uzupełniającego
Związkowcy nie zgadzają się z wnioskiem Autora, że zły stan finansowy gmin związany jest z mechanizmem wynagradzania nauczycieli. ZNP podkreślił, że nie ma obowiązku wypłaty jednorazowych dodatków uzupełniających nauczycielom w gminach, w których zapisy regulaminu wynagradzania gwarantują nauczycielom osiąganie średnich ustawowych.
ZNP: gminy nie mogą oszczędzać na nauczycielskich pensjach
Organizacja walcząca o prawa nauczycieli przypomniała również, że problem zaniżanych przez samorządy wynagrodzeń pedagogów nie jest zagadnieniem nowym. Dopiero wprowadzenie do Karty Nauczyciela (w 2009 r.) restrykcyjnych mechanizmów kontroli osiąganych w samorządach wynagrodzeń nauczycieli polepszyło ich sytuację, zauważa ZNP. Samorządy zobowiązane są przedstawiać sprawozdania do Regionalnej Izby Obrachunkowej , a w przypadku nieosiągania przez nauczycieli średnich wynagrodzeń wypłacać jednorazowe dodatki uzupełniające. Rok 2010 pokazał z jaką skalą niedoszacowania nauczycielskich wynagrodzeń mieliśmy do czynienia. Dziesięć lat oszczędności na nauczycielskich pensjach zaczęto dopiero wyrównywać od 3 lat, podsumował ZNP w swoim oświadczeniu.
Źródło: www.znp.edu.pl