Rośnie liczba osób nadużywających świadczenia pielęgnacyjnego


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, który ma rozwiązać problem nadużywania świadczenia pielęgnacyjnego. Resort pracy zauważa, że od 1 stycznia 2010 r. liczba osób ubiegających się o świadczenie pielęgnacyjne gwałtownie rośnie, z uwagi na zniesienie kryterium dochodowego warunkującego prawo do świadczenia pielęgnacyjnego (w 2011 r. liczba osób uprawnionych zwiększyła się o 100 proc. - podaje resort).

Wśród grupy świadczeniobiorców, którzy uzyskali prawo do świadczenia pielęgnacyjnego po 2010 r. aż 83 proc. to osoby inne niż rodzice/dzieci niepełnosprawnych. Zdaniem ministerstwa niektórzy świadczeniobiorcy nie sprawują faktycznej opieki nad niepełnosprawną osobą. Nieaktywne zawodowo osoby poszukują w swych rodzinach osób niepełnosprawnych wyłącznie z nastawieniem, że świadczenie pielęgnacyjne będzie stanowiło ich dodatkowy zarobek.

W projekcie MPiPS proponuje, by uprawnionymi do świadczenia pielęgnacyjnego, bez kryterium dochodowego, byli wyłącznie: rodzice, faktyczni opiekunowie dziecka, osoby będące rodzinami zastępczymi spokrewnionymi, a także inne osoby, na których, zgodnie z Kodeksem rodzinnym ciąży obowiązek alimentacyjny. Osoby te będą mogły ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, jeżeli niepełnosprawność dziecka powstała do ukończenia 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia.

"Osoby dorosłe, których niepełnosprawność nie powstała w okresie nauki, z reguły były samodzielne i miały możliwość wypracowania własnych źródeł dochodu (emerytura, renta), co pozwala im na sfinansowanie lub współfinansowanie opieki, bez konieczności dodatkowego wsparcia ze strony budżetu państwa" - uzasadnia resort.

Świadczenie pielęgnacyjne będzie wyższe

Projekt zakłada też podwyższenie wysokości świadczenia pielęgnacyjnego z 520 zł do 620 zł.