Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. Nr 205, poz. 1212, dalej jako nowelizacja ) wprowadza zmianę w art. 7 ustawy o świadczeniach rodzinnych (dalej jako u.ś.r. ) określającym przypadki, w których nie przysługuje zasiłek rodzinny. Od 1 stycznia 2012 r. do sytuacji tych zaliczać się będzie także umieszczenie dziecka w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej. Dotychczasowe brzmienie przepisu wskazywało na pozostawanie dziecka w rodzinie zastępczej. Zmiana ta wprowadzana jest przez ustawę z dnia z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. Nr 149, poz. 887) . Choć redakcyjnie niewielka, ma ona istotne znaczenie funkcjonalne, gdyż przez pieczę zastępczą należy rozumieć nie tylko rodziny zastępcze, ale też rodzinne domy dziecka (tzw. rodzinna piecza zastępcza), placówki opiekuńczo-wychowawcze, regionalne placówki opiekuńczo-terapeutycznej, oraz interwencyjne ośrodki preadopcyjne (tzw. instytucjonalna piecza zastępcza). Tym samym zakres przypadków, w których zasiłek rodzinny nie przysługuje został znacznie poszerzony.
Pisaliśmy o tym również:
Zmiany w postępowaniu w sprawach przyznawania i wypłacania świadczeń rodzinnych od 1 stycznia 2012 r.
Zmiany w świadczeniach opiekuńczych od 1 stycznia 2012 r.
W wyniku wejścia w życie nowelizacji osoby, które przysposobiły dziecko, nie będą musiały przedstawiać zaświadczenia lekarskiego (lub wystawionego przez położną) o pozostawaniu pod opieką medyczną - w celu otrzymania zasiłku rodzinnego. Dotychczas z tego obowiązku zwolnione były jedynie osoby będące prawnymi bądź faktycznymi opiekunami dziecka. Analogiczne rozwiązanie zastosowano w przypadku ubiegania się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka na podstawie art. 15b u.ś.r.
Nowelizacja rozszerza ponadto katalog przypadków uznanych za znaczny stopień niepełnosprawności. Od 1 stycznia 2012 r. za takowy uznawana będzie również niezdolność do samodzielnej egzystencji orzeczoną na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.)
Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. Nr 205, poz. 1212)
Ustawa z dnia z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. Nr 149, poz. 887)
Pisaliśmy o tym również:
Zmiany w świadczeniach rodzinnych od 1 stycznia 2012 r.
Zmiany w świadczeniach rodzinnych od 1 stycznia 2012 r. - zasady obliczania dochodu