W zakładzie budżetowym, działającym od 1991 r. obowiązuje statut zatwierdzony przez zarząd miasta.
Kto ma kompetencje do zatwierdzenia zmian w statucie?
Odpowiedź
Zmianę statutu powinna wprowadzić rada miasta. Sam zakład ma natomiast - jako pracodawca - obowiązek wydać odpowiednie regulaminy (pracy, wynagradzania) jeżeli zatrudnia pracowników czyli jest samodzielnym pracodawcą.
Zgodnie z art. 58 ustawy o pracownikach samorządowych jednostki, o których mowa w art. 2, w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy dostosują swoje statuty oraz regulaminy do zmian wynikających z niniejszej ustawy.
Jednostkami samorządowymi, które są w szczególności zobowiązane do zmiany statutu są urzędy gmin (miast), jednostki pomocnicze gmin (miast) oraz gminne (miejskie) jednostki i zakłady budżetowe (art. 2 ustawy o pracownikach samorządowych ).
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o finansach publicznych jednostki budżetowe tworzą, łączą i likwidują organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego.
Nowy statut, względnie zmiany do statutu zakładu budżetowego powinny być wprowadzone w drodze uchwały miejskiego organu stanowiącego czyli rady miasta. Należy jednak uznać, że odpowiedni wniosek w tej kwestii może złożyć do rady miasta kierownik zakładu.
Jeżeli zakład zatrudnia pracowników czyli jest samodzielnym pracodawcą w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), to wówczas ma obowiązek wydać odpowiednie regulaminy (pracy, wynagradzania) - działając jako pracodawca samorządowy w rozumieniu art. 2 ustawy o pracownikach samorządowych .
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240)