W przepisach ustawy z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 207, poz. 1230, dalej jako nowelizacja ) wyodrębniono z dotychczasowych instytucji kultury instytucje artystyczne, do których zalicza się w szczególności teatry, filharmonie, opery, operetki, orkiestry symfoniczne i kameralne, zespoły pieśni i tańca oraz zespoły chóralne. Instytucje te będą funkcjonowały w oparciu o sezony artystyczne rozpoczynające się 1 września i kończące 31 sierpnia. Przedstawiony katalog instytucji nie jest katalogiem zamkniętym, a o nadaniu statusu instytucji artystycznej decydować będzie organizator instytucji kultury (np. gmina) w akcie założycielskim bądź w akcie o połączeniu lub podziale instytucji kultury. W przepisach przejściowych nowelizacji wskazano również, iż teatry, filharmonie, opery, operetki i inne instytucje kultury spełniające ustawowe wymogi staną się instytucjami artystycznymi z dniem wejścia w życie nowelizacji, natomiast akty o ich utworzeniu winny być dostosowane przez właściwych organizatorów do nowego brzmienia ustawy w terminie sześciu miesięcy
Zmiany wprowadzono także w przepisach dotyczących statutu instytucji kultury. Z chwilą wejścia w życie nowelizacji w statucie trzeba będzie wskazać źródła finansowania zamiast sposobów uzyskiwania środków finansowych. Analogiczne zmiany wprowadzono również w przepisach ustaw: z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 1997 r. Nr 5, poz. 24, z późn. zm.) oraz z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 85, poz. 539, z późn. zm.).
Doprecyzowaniu ulegną zasady tworzenia wykazu obiektów, w których prowadzona jest działalność kulturalna jako działalność podstawowa lub które dla takiej działalności zostały wybudowane. Dzięki zmianom do rejestru wpisywane będą obiekty budowlane w rozumieniu Prawa budowlanego, a nie instytucje kultury, jak nieraz miało to miejsce do tej pory.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 207, poz. 1230)
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.)
Pisaliśmy o tym również:
Reorganizacja instytucji kultury pozwoli na oszczędności samorządów
Nowe zasady zatrudniania dyrektorów instytucji kultury
Łączenie instytucji kultury, muzeów i bibliotek pozwoli na oszczędności j.s.t.
Nowe zasady finansowania instytucji kultury