Jak organ powinien ustosunkować się w przypadku zmiany zgłoszenia instalacji polegającej na zainstalowaniu dodatkowego źródła energetycznego spalania na biomasę (kocioł parowy o mocy 1,5 MW), tzn. przyjąć zmianę i potraktować jako uzupełnienie zgłoszenia z 2005 r., czy wezwać do uzupełnienia zgłoszenia o informacje zawarte we wcześniejszym zgłoszeniu?

Wnioskodawca w 2005 r. dokonał zgłoszenia 2 kotłów, przy czym w zgłoszeniu pominął jeden kocioł. W dokumentacji, w obliczeniach zostały uwzględnione emisje z 2 kotłów wcześniej zgłoszonych, jednakże szczegółowe informacje na temat tych kotłów już pominięto. Zakład wniósł opłatę skarbową w wysokości 120 zł.

Odpowiedź:

Zastosowanie znajdzie art. 152 Prawa ochrony środowiska . Z ww. zapisów wynika, że w zgłoszeniu zawarte są dane o rodzajach i wielkości emisji, metodach ograniczenia emisji oraz, czy emisja (ograniczona) jest zgodna z obowiązującymi przepisami.


Jedną z najważniejszych w aspekcie ochrony środowiska informacji jest wymieniona w art. 152 ust. 2 pkt 7  Prawa ochrony środowiska   – czyli ocena zgodności ograniczenia emisji z obowiązującymi przepisami (w przypadku kotłowni standardami jakości powietrza i standardami emisyjnymi). Jednak pkt 7 nie jest wymieniony w ust. 6. Dlatego należy uznać, że jeżeli wprowadzimy zmiany w instalacji wymagające ponownej oceny zgodności emisji z obowiązującymi przepisami to wykraczają one poza ramy ust. 6.

Mając dodatkowo informacje, ze w pierwszym zgłoszeniu nie ujęto wszystkich źródeł, moim zdaniem, organ ochrony środowiska powinien wezwać do przedłożenia danych jak dla zgłoszenia instalacji, czyli obejmujących informacje według ust. 2 pkt 1-7 art. 152  Prawa ochrony środowiska  .

Nie ma takiej możliwości, aby zmieniać instalację nie oceniając, czy emisje zgodne są z obowiązującymi przepisami.

Zgodnie z art. 141 ust. 1  Prawa ochrony środowiska  eksploatacja instalacji lub urządzenia nie powinna powodować przekroczenia standardów emisyjnych, a według art. 144 ust. 1  Prawa ochrony środowiska  eksploatacja instalacji nie powinna powodować przekroczenia standardów jakości środowiska. To podstawowe wymagania względem każdej instalacji.