Nauczyciel zatrudniony w zespole szkół specjalnych na stanowisku nauczyciela języka polskiego wygrał konkurs na stanowisko dyrektora.

Przez 3 lata pracy na stanowisku dyrektora realizował obowiązki dydaktyczne nauczając języka polskiego (pensum 18 godzin z uwzględnieniem zniżki godzin na realizację obowiązków wynikających z funkcji kierowniczej).

W kolejnym roku szkolnym zmniejszyła się liczba uczniów i oddziałów, inny nauczyciel odszedł na emeryturę, a dla jeszcze innego nauczyciela języka polskiego zabrakło godzin. Dyrektor, aby zapewnić pracę temu nauczycielowi, wprowadził zmiany polegające na tym, iż on sam, jako posiadający odpowiednie kwalifikacje, zaplanował w arkuszu organizacji szkoły, że będzie realizował obowiązki na stanowisku nauczyciela - wychowawcy (pensum 24 godziny z uwzględnieniem stosownej zniżki godzin), natomiast nauczycielowi, któremu zabrakło godzin z języka polskiego, przydzielił te, które dotychczas sam realizował.

Czy w związku ze zmianą wymiaru pensum dla dyrektora w zatwierdzonym przez organ prowadzący arkuszu starosta powinien poinformować na piśmie dyrektora o zmianie warunków pracy, czy też wystarczające jest zatwierdzenie arkusza organizacji?

Jeżeli starosta powinien poinformować dyrektora o zmianie warunków pracy, tak to jak to zrobić, skoro umowę o pracę dyrektor ten zawarł ze swoim poprzednikiem, a obowiązki dyrektora zostały mu powierzone przez organ prowadzący na czas określony?

Starosta nie może przecież zmieniać umowy, której sam nie zawarł?

Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 23 grudnia 2009 r.
stan prawny dotychczas nie uległ zmianie

Zmiany warunków pracy i płacy dyrektora szkoły wymagają formy pisemnej. Czynności tych dokonuje organ prowadzący.

Uzasadnienie

Stosownie do treści art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o., co do zasady, szkołą kieruje nauczyciel mianowany lub dyplomowany, któremu powierzono stanowisko dyrektora. Powierzenie stanowiska dyrektora szkoły następuje w drodze konkursu, na zasadach określonych w art. 36a u.s.o. Powierzenie nauczycielowi stanowiska dyrektora szkoły nie jest czynnością prowadzącą do nawiązania stosunku pracy, ale powierzeniem nauczycielowi już zatrudnionemu w szkole określonej funkcji. W świetle powyższego, jeżeli dyrektor szkoły jest nauczycielem, oznacza to, że w zakresie praw i obowiązków wynikających ze stosunku pracy podlega on w pełnym zakresie przepisom ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN.

Jednym z elementów umowy o pracę (aktu mianowania) nauczyciela jest określenie jego wymiaru czasu pracy - art. 29 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r.- Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. - oraz rodzaju zajmowanego stanowiska - art. 14 KN. Wszelkie zmiany w tym zakresie, jeśli przeprowadzane są za zgodą stron, wymagają zatem zgodnego oświadczenia woli stron (zwanego potocznie aneksem). Porozumienie zmieniające można zastosować w każdym przypadku, bez względu na rodzaj zawartego z nauczycielem stosunku pracy. Porozumienie zmieniające sporządza się w formie pisemnej. Trzeba w nim wskazać nowe warunki pracy i płacy oraz datę, od której te warunki zaczną obowiązywać. Czynności z zakresu prawa pracy w odniesieniu do dyrektora szkoły dokonuje organ prowadzący.