Jak powinien postąpić organ wydający pozwolenie zintegrowane w przypadku pominięcia w decyzji punktu "Sposoby postępowania z wytworzonymi odpadami innymi niż niebezpieczne"?
Ww. punkt zawarty był we wniosku, jednakże został przeoczony w decyzji przez organ.
Czy właściwym jest wystąpienie do stron o zgodę na zmianę pozwolenia, a po jej uzyskaniu wydanie decyzji, w trybieart. 155ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) - dalej p.o.ś.?
Czy właściwe jest wydanie decyzji, której sentencja będzie odnosiła się tylko do dodania ww. punktu?
Czy należy zapewnić udział społeczeństwa, zgodnie zart. 218 p.o.ś.?
Czy powyższa zmiana powinna nastąpić na wniosek czy z urzędu?
Odpowiedź:
Moim zdaniem, ponieważ decyzja jest prawomocna może zostać przez organ ochrony środowiska właściwy do wydania pozwolenia zmieniona zarówno na wniosek strony, jak i z urzędu. Prowadzący instalacje nie odwołał się od decyzji organu udzielającej pozwolenia zintegrowanego, czyli zaakceptował jej warunki. Tym samym nie ma uregulowanego w pozwoleniu zintegrowanym sposobu postępowania z wytwarzanymi odpadami, a powinien. Taki jest obecny stan prawny. Dlatego w interesie prowadzącego instalację leży, aby pozwolenie było kompletne (np. inspekcja może w trakcie kontroli uznać, ze w tej dziedzinie instalacja działa bez pozwolenia).
Ponieważ względem posiadanego pozwolenia zintegrowanego, postępowanie z wytworzonymi odpadami innymi niż niebezpieczne będzie swojego rodzaju zmianą w sposobie prowadzenia instalacji, zakład, moim zdaniem, może skorzystać z art. 214 ust. 1 a organ z ust. 2 art. 214 p.o.ś.
Ponieważ zmiana nie będzie istotną nie ma potrzeby zapewniania udziału społeczeństwa.
Należy zwrócić uwagę na treść art. 218 p.o.ś.
Inną możliwość daje art. 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.).
W takim przypadku niezbędna jest zgoda strony. Jeżeli organ uzna, że zmiana pozwolenie nie ma charakteru zmiany istotnej zdefiniowanej w art. 3 pkt 7 p.o.ś. (istotną zmianę instalacji - rozumie się przez to taką zmianę sposobu funkcjonowania instalacji lub jej rozbudowę, która może powodować znaczące zwiększenie negatywnego oddziaływania na środowisko), to udział społeczeństwa nie jest wymagany.
W każdym z przypadków organ zamieniający pozwolenie w decyzji o zmianie powinien odnieść się do pierwotnej decyzji i wskazać, w której jej części wprowadza zmiany i jakie (uzupełnia, rozszerza). Wydanego wcześniej pozwolenia nie ma potrzeby powtarzać.
Zmiana niepełnego pozwolenia zintegrowanego leży w interesie prowadzącego instalacje
W przypadku pominięcia w pozwoleniu zintegrowanym punktu dotyczącego sposobu postępowania z wytworzonymi odpadami innymi niż niebezpieczne, w interesie prowadzącego instalację leży, aby pozwolenie było kompletne (np. inspekcja może w trakcie kontroli uznać, ze w tej dziedzinie instalacja działa bez pozwolenia).