Czy w regulaminie pracy powiatowej samorządowej jednostki organizacyjnej musi znaleźć się zapis na podstawie art. 31 ustawy o pracownikach samorządowych cyt.: " że pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, jest obowiązany złożyć oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej", a także zapis: " że pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym składa ślubowanie" na podstawie art. 18 ustawy o pracownikach samorządowych ?

Obecnie zakład zatrudnia 70 osób, jednak na stanowiskach urzędniczych w tym kierowniczych stanowiskach urzędniczych jest zatrudnionych 6 osób, pozostałe to stanowiska pracownicze. W związku z nową u.o.p.s. jesteśmy na etapie opracowywania zmian do regulaminu pracy.

Czy w związku z tym, zapisy odnośnie złożenia oświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej oraz złożenia ślubowania, muszą znaleźć się w regulaminie pracy, czy te zapisy mogą być uregulowane w regulaminie naboru jednostki? 

Odpowiedź

Zamieszczanie powyższych przepisów w regulaminie pracy jest w gruncie rzeczy zbędne - są one przepisami powszechnie obowiązujące. Jeżeli, jednak zostaną zamieszczone, to nie mogą być modyfikowane.

Regulamin pracy zgodnie z art. 104 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) - dalej k.p. ma ustalać organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników. W szczególności zaś powinien:
zawierać postanowienia dotyczące organizacji i wykonywania pracy określone w art. 1041§ 1 k.p., a także:
zawierać informacje o karach stosowanych zgodnie z art. 108 k.p. z tytułu odpowiedzialności porządkowej pracowników (art. 1041 § 2 k.p.).

Wskazane w pytaniu regulacje znajdują się już w ustawie o pracownikach samorządowych . Zgodnie, z art. 9 § 1 k.p. przez przepisy prawa pracy rozumie się przez nie tylko przepisy k.p. oraz ale też przepisy innych ustaw i aktów wykonawczych, określające prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, a także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy.

W związku z powyższym należy uznać, że zbędne jest zamieszczanie w regulaminie przepisów obowiązujących i tak pracowników samorządowych. Jest to, bowiem swoista "nadregulacja". Oczywiście, jeżeli pracodawca tak zdecyduje, może takie przepisy w regulaminie zamieścić. Zarazem jednak, z uwagi na ich treść, nie mogą one być de facto modyfikowane (są to przepisy imperatywne, bezwzględnie obowiązujące i jako takie nie mogą ustalać innych warunków niż zapisane w nich).

Przydatne materiały:

Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)