Od dnia wydania przez Państwową Komisję Wyborczą lub komisarza wyborczego postanowienia o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego, może on wykonywać czynności wyborcze.

Komitety wyborcze mogą już prowadzić agitację wyborczą, podejmować działania związane ze zgłaszaniem list kandydatów na radnych i kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Mogą zbierać podpisy poparcia, a także pozyskiwać i wydatkować środki finansowe, co jest dodatkowo uwarunkowane uprzednim otwarciem rachunku bankowego.

Komitety mogą otworzyć rachunki bankowe

Wydanie postanowienia o przyjęciu zawiadomienia stanowi także podstawę do otwarcia rachunku bankowego, dokonania wpisu do Rejestru Gospodarki Narodowej (REGON) oraz nadania numeru identyfikacji podatkowej (NIP).

Po wydaniu przez PKW lub komisarza wyborczego postanowienia o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego wyborców nie są dopuszczalne zmiany nazwy komitetu wyborczego i skrótu nazwy oraz jego symbolu graficznego. Nie można też przyjmować nowych członków komitetu wyborczego.

Jeżeli liczba członków komitetu wyborczego ulegnie zmniejszeniu poniżej 5 osób, komitet wyborczy wyborców ulegnie rozwiązaniu z mocy prawa.

Pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego, w terminie 7 dni od dnia przyjęcia przez PKW zawiadomienia o utworzeniu zawiadamia PKW o adresie strony internetowej, na której umieszcza informacje takie jak rejestr kredytów i wpłat. Obowiązek ten nie dotyczy komitetów wyborczych, które zgłaszają listy kandydatów wyłącznie do rady gminy lub rady powiatu.

Zgłaszanie list kandydatów na radnych do 17 września

Zgodnie z Kalendarzem wyborczym do 16 września do godz. 24.00 powinny być zgłoszone terytorialnym komisjom wyborczym listy kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy.

Jednak Kodeks wyborczy stanowi, że jeżeli koniec terminu wykonania czynności przypada na sobotę albo na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa pierwszego roboczego dnia po tym dniu. W tym roku 16 września to niedziela, więc termin mija 17 września.

Kandydaci zgłaszani są w formie list kandydatów. Komitet wyborczy może zgłosić w każdym okręgu wyborczym tylko jedną listę. Lista kandydatów w wyborach do rady gminy liczącej do 20 000 mieszkańców – może zawierać tylko jedno nazwisko. W gminie liczącej powyżej 20 000 mieszkańców – nie może zawierać mniej niż 5 nazwisk kandydatów, z tym że liczba kandydatów nie może być większa niż liczba radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym, powiększona o dwóch kandydatów.

Każda zgłaszana lista kandydatów powinna być poparta podpisami:

  • w gminie liczącej do 20 000 mieszkańców – co najmniej 25 wyborców;
  • w gminie liczącej powyżej 20 000 mieszkańców – co najmniej 150 wyborców.

 

W wyborach do rad powiatów liczba kandydatów na liście nie może być mniejsza niż 3 i większa niż liczba radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym, powiększona o dwóch kandydatów. Każda zgłoszona lista kandydatów powinna być poparta podpisami co najmniej 200 wyborców.

W wyborach do sejmików województw liczba kandydatów na liście nie może być mniejsza niż 3 i większa niż liczba radnych wybieranych w danym okręgu wyborczym, powiększona o dwóch kandydatów.

Kandydować można tylko w jednym okręgu wyborczym i tylko z jednej listy kandydatów.

Czytaj też: Członek komisji wyborczej zarobi 300 zł, przewodniczący - 380