Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Spółka miała wybudować kanalizację sanitarną, stanowiącą inwestycję gminy. Dyrektor powiatowego zarządu dróg udzielił spółce zezwolenia na zajęcie pasa drogowego i ustalił z tego tytułu opłatę.


W ocenie spółki decyzja niesłusznie została skierowano do niej. Zdaniem spółki to inwestor jest obowiązany wystąpić do właściwego organu o udzielenie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego, i w związku z tym to on powinien być adresatem decyzji o udzielenie takiego zezwolenia, a nie wykonawca robót.


NSA zwrócił uwagę, iż wykonawca jest odrębnym od inwestora podmiotem prawa, posiadającym w związku z wykonaniem inwestycji również własne interesy, prawnie zakotwiczone w łączącej strony umowie o wykonanie robót związanych z inwestycją.
 

Realizacja tych interesów jest warunkowana uzyskaniem zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.


Jeżeli zatem inwestor nie ubiegał się o zezwolenie na prowadzenie robót w pasie drogowym, może o nie wystąpić wykonawca. Można wówczas powiedzieć, że wykonawca zajmuje pas drogowy również "dla siebie", w celu wykonania przyjętego na siebie zobowiązania.


Przepisy prawa nie stoją na przeszkodzie udzieleniu zezwolenia na zajęcie pasa drogowego również wykonawcy inwestycji – zaznaczył NSA.



Na podstawie:
Wyrok NSA z 12 czerwca 2014., sygn. akt II GSK 765/13, prawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.