Rada miejska ustaliła zasady obowiązujące w strefie płatnego parkowania (SPP).
Uchwaliła między innymi, że oznakowanie wydzielonego miejsca postojowego tzw. koperty, na prawach wyłączności i jego likwidacja następuje na koszt ubiegającego się o uzyskanie indywidualnego zezwolenia SPP.
Prokurator zaskarżył ten zapis uchwały do sądu administracyjnego.
WSA uznał skargę za zasadną.
Sąd przypomniał, iż organ właściwy do zarządzania ruchem na drogach w uzgodnieniu z zarządcą drogi może wyznaczać w strefie płatnego parkowania zastrzeżone stanowisko postojowe (koperty) w celu korzystania z nich na prawach wyłączności w określonych godzinach lub całodobowo.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Rada miejska posiada upoważnienie do ustanawiania opłaty abonamentowej w odniesieniu do takich zastrzeżonych miejsc postojowych w strefie płatnego parkowania.
Nie posiada natomiast upoważnienia do decydowania o podmiocie zobowiązanym do pokrycia kosztów utworzenia takiego miejsca.
Zgodnie rozporządzenia Ministra infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzeniem, organizację ruchu realizuje na własny koszt zarządca drogi.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 23 marca 2017 r., sygn. akt IV SA/Po 729/16, nieprawomocny