Jak można zdefiniować zasoby finansowe w jednostce samorządu terytorialnego?
 
Co zalicza się do zasobów finansowych w jednostce samorządu terytorialnego?

Czy zasoby finansowe są równoznaczne z dochodami jednostki samorządu terytorialnego?

Odpowiedź

Pod pojęciem "zasoby finansowe" należy rozumieć moim zdaniem stan na określony dzień środków pieniężnych będących w dyspozycji jednostki, co nie może być utożsamiane z dochodami jednostki, których realizacja jest procesem ciągłym. Dochody zrealizowane faktycznie w danym roku budżetowym mogą być jednak traktowane jako suma będących w dyspozycji w danym roku środków pieniężnych (zasobów finansowych).

Uzasadnienie

W podstawowych aktach prawnych regulujących zasady funkcjonowania jednostek sfery finansów publicznych tj. w ustawie o finansach publicznych i rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (Dz. U. Nr 241, poz. 1616) brak jest zdefiniowania terminu "zasoby finansowe". Również ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.) - dalej u.o.r. - ani ustawy podatkowe nie definiują tego terminu. W takich przypadkach dla określenia znaczenia jakiegokolwiek terminu, którego znaczenie nie jest zdefiniowane, zarówno w prawie podatkowym, jak i bilansowym można posłużyć się tzw. znaczeniem "słownikowym". Słownik języka polskiego (PWN 1981) "zasób" definiuje jako pewną ilość czegoś np. zasoby pieniężne. Zasoby finansowe mogą więc być rozumiane jako stan środków finansowych w dyspozycji jednostki. Jeżeli przyjęłoby się, iż suma dochodów jednostki określona w budżecie jest zasobem finansowym w sensie potencjalnym to równocześnie może to być tożsame z pojęciem zasobów finansowych gminy. Nadmieniam jednak, iż zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 12 u.o.r. aktywa stanowią kontrolowane przez jednostkę zasoby majątkowe o wiarygodnie określonej wartości, powstałe w wyniku przeszłych zdarzeń, które spowodują w przyszłości wpływ do jednostki korzyści ekonomicznych. W takim znaczeniu zasoby finansowe mogą być utożsamiane z faktycznym stanem środków pieniężnych.
W przypadku środków pieniężnych mamy do czynienia z następującymi pozycjami:
1) środki pieniężne w kasie - tu wykazuje się wartość gotówki w kasie;
2) środki pieniężne na rachunkach bankowych - ujmuje się tu stan środków pieniężnych na rachunkach bankowych;
3) inne środki pieniężne - w pozycji tej ujmowane są krótkoterminowe papiery wartościowe i inne środki pieniężne, czyli np. środki pieniężne w drodze, czeki obce, weksle.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (Dz. U. Nr 241, poz. 1616)
Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.)