Czy minimalna wysokość zasiłku okresowego może być finansowana tylko z dotacji czy jest możliwość, aby OPS przyznał zasiłek okresowy z własnych środków w minimalnej wysokości, tj. 50% różnicy między kryterium dochodowym a dochodem?

Odpowiedź

Zasiłki okresowe są finansowane z dotacji z budżetu państwa. Nie ma możliwości przyznania zasiłku okresowego ze środków własnych gminy w minimalnej wysokości stanowiącej 50% różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby lub kryterium dochodowym rodziny a dochodem tej rodziny.

Uzasadnienie

W art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - dalej u.s.g. wskazano katalog zadań własnych gminy, do których należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych (art. 7 ust. 1 pkt 6 u.s.g.).

Z ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - dalej u.d.j.s.t. wynika m.in. wskazanie jako dochodów jednostek samorządu terytorialnego środków z dotacji celowych z budżetu państwa (art. 3 ust. 1 pkt 3 u.d.j.s.t.) oraz to, że dochodami jednostek samorządu terytorialnego mogą być dotacje celowe z budżetu państwa na finansowanie lub dofinansowanie zadań własnych (art. 8 ust. 1 pkt 4 u.d.j.s.t.).

Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej – dalej u.p.s. wskazuje, że przyznawanie i wypłacanie zasiłków okresowych należy do zadań własnych gminy (art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.s.). Z art. 147 u.p.s. wynika, że od 2008 r. gminy otrzymują dotację celową na pokrycie wydatków na zasiłki okresowe w części określonej wart. 38 ust. 3 u.p.s. Natomiast art. 148 u.p.s. stanowi, że gminy otrzymują dotację celową z budżetu państwa na obsługę zadań własnych dotowanych z budżetu państwa. W art. 38 u.p.s. uregulowane zostały kwestie dotyczące zasiłku okresowego, w tym wskazanie w ust. 4, że kwota zasiłku finansowana z dotacji nie może być niższa niż 20 zł.