Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.

Ojciec mieszkający wraz z pełnoletnim synem, zwrócił się do miejskiego ośrodka pomocy rodzinie (MOPR) o przyznanie mu zasiłku celowego na zakup artykułów żywnościowych.

MOPR przyznał mu na ten cel jedynie 200 zł. Organ wyjaśnił, że nie może przyznać mu wyższej kwoty na pełne zaspokojenie potrzeb żywieniowych, bowiem dysponuje ograniczonymi środkami finansowymi. MOPR wyjaśnił, iż środki te powinny trafiać do jak największej liczby osób potrzebujących, a to wymaga przestrzegania dyscypliny w ich dysponowaniu.


Wnioskodawca uznał kwotę za niewystarczającą i zarzucił bezpodstawne wliczenie do dochodu rodziny kwoty stypendium studenckiego pobieranego przez syna.


WSA zwrócił uwagę, iż sposób wyliczania dochodu rodziny na potrzeby ustalania praw do świadczeń z pomocy społecznej został ustalony w art. 8 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r., poz. 182 z późn. zm.). W przepisach tych nakazano odliczać od dochodu pomoc materialną mającą charakter socjalny albo motywacyjny, przyznawaną na podstawie przepisów o systemie oświaty.


Tymczasem z wywiadu środowiskowego wynikało, że syn wnioskodawcy jest studentem I roku studiów i uzyskuje pomoc stypendialną na podstawie przepisów regulujących kształcenie wyższe. Taka pomoc nie jest odliczana od dochodu ustalanego na potrzeby spraw o przyznanie świadczeń z pomocy społecznej – uznał WSA.


Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Na podstawie: Wyrok WSA w Białymstoku z 28 stycznia 2014 r., sygn. akt II SA/Bk 743/13, nieprawomocny