Czy wójt w decyzji może narzucić nasadzenie 10 sztuk drzew za jedno wycięte i dodatkowo określić sposób posadzenia?

W decyzji znajduje się zapis: "posadzone drzewa zostaną zabezpieczone przed zwierzyną oraz ustabilizowane za pomocą drewnianych palików".

Odpowiedź

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 z późn. zm.) – dalej u.o.p. nie przewiduje obowiązku posiadania planu nasadzeń drzew przez zarząd dróg. Jakkolwiek w art. 80 ust. 2 u.o.p. zawiera delegację ustawową dla ministra właściwego do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska do określenia w drodze rozporządzenia warunków techniczno – przyrodniczych zakładania zadrzewień w granicach pasa drogowego, sposoby ich ochrony oraz dobór gatunków drzew i krzewów, kierując się potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony krajobrazu i różnorodności biologicznej oraz odpowiednich warunków utrzymania dróg i bezpieczeństwa korzystania z dróg, to rozporządzenie takie na chwilę udzielania niniejszej odpowiedzi nie weszło w życie.

Artykuł 83 ust. 3 u.o.p.  uzależnia zgodę na usunięcie drzew lub krzewów od zastąpienia ich innymi drzewami lub krzewami. Jedynym warunkiem określonym w tym przepisie przez ustawodawcę jest ilość drzew lub krzewów posadzonych w miejsce tych usuwanych. Ilość drzew lub krzewów posadzonych nie może być mniejsza od usuwanych. Rozważając dopuszczalność nałożenia dodatkowych obowiązków należy wskazać, iż w doktrynie prawa ochrony środowiska przyjmuje się, że podstawowym warunkiem uzasadniającym nałożenie tego obowiązku jest jego wykonalność, gdyż nie można nakładać obowiązków, które nie mogą być wykonane (W. Radecki, Komentarz do ustawy o ochronie przyrody, Suplement, J. Sommer (red.), Wrocław 2002, s. 70). Jak wskazuje K. Gruszecki w komentarzu do omawianego przepisu: "Wydaje się, że nałożenie tego obowiązku będzie uzasadnione wówczas, gdy z analizy stanu środowiska przyrodniczego w miejscu gdzie rosły drzewa lub krzewy objęte wnioskiem o wydanie zezwolenia na ich usunięcie wynikać będzie, że usunięcie drzew lub krzewów wywoła poważny uszczerbek w środowisku, to oczywiście uzasadnione będzie nałożenie tego obowiązku.

Natomiast jeżeli straty w środowisku nie będą znaczące, to nie powinno się nakładać takiego obowiązku. (...) W art. 83 ust. 3 ustawy ustawodawca nie określił, że organ administracji może określić w zezwoleniu gatunki drzew lub krzewów sadzonych w miejsce usuwanych. Wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby organ administracji wydający zezwolenie określił gatunki drzew lub krzewów, które mają być posadzone. Uprawnienie takie można by pośrednio wywieść z przepisów zobowiązujących do dbałości o zieleń na terenie administrowanej jednostki terytorialnej. W omawianym przepisie brak jest również precyzyjnego określenia miejsca, gdzie mają być dokonane nowe zasadzenia". Autor niniejszej odpowiedzi podzielając w pełni zaprezentowane wyżej stanowisko, uznaje za dopuszczalne zawarcie w decyzji wójta postanowień, o których mowa w pytaniu. Uzasadnieniem dopuszczalności takich zapisów jest powołana wyżej argumentacja odwołująca się do przepisów zobowiązujących do dbałości o zieleń na terenie administrowanej jednostki.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.)