Odpowiedź
Wójt może zaopiniować negatywnie plan ruchu zakładu górniczego. Uzasadnienie negatywnej opinii brakiem miejscowego planu zagospodarowania terenu nie stanowi argumentu przemawiającego za wzięciem tej opinii pod uwagę przez organ nadzoru górniczego przy zatwierdzaniu tego planu.
Uzasadnienie
W myśl art. 64 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947 z późn. zm.) - dalej pr. geod., plan ruchu dla zakładu górniczego sporządza się na podstawie warunków określonych w koncesji oraz na podstawie projektu zagospodarowania złoża. Plan taki wymaga zatwierdzenia przez organ nadzoru górniczego po uprzednim zaopiniowaniu go właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Opinia, w odróżnieniu od uzgodnienia, nie jest wiążąca dla organu wydającego decyzję zatwierdzającą. Tym samym tylko racjonalnie i przekonywująco uzasadniona opinia negatywna ma szansę być wziętą pod uwagę przez organ nadzoru górniczego zatwierdzający plan ruchu zakładu górniczego.
Plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego dla terenu górniczego nie stanowi warunku udzielenia koncesji, ani uzgodnienia jej przez wójta w trybie art. 16 ust. 5 cyt. Prawa geologicznego i geodezyjnego. Przeciwnie wyznaczenie w koncesji terenu górniczego nakłada na radę gminy, zgodnie z art. 53 pr. geod., obowiązek wszczęcia procedury planistycznej. Nie dopełnienie tego obowiązku przez radę gminy nie może powodować jednak negatywnych skutków dla przedsiębiorcy. W myśl wyroku WSA z dnia 3 marca 2009 r., II SA/Bk 774/2008, "Przepis art. 53 pr. geod., w którym ustalono obowiązek uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu górniczego nie wyłącza ustalania warunków zabudowy w drodze decyzji do czasu uchwalenia planu lub podjęcia przez radę gminy uchwały o odstąpieniu od tego obowiązku (art. 53 ust. 6 pr. geod.)."
Tak więc plan miejscowy nie jest warunkiem zatwierdzenia planu ruchu zakładu górniczego, który został sporządzany na podstawie warunków określonych w koncesji. Brak planu miejscowego nie stanowi więc racjonalnego uzasadnienia negatywnej opinii dla projektu planu ruchu zakładu górniczego.