RPO prowadzi ustalenia co do zakresu i szkodliwości zanieczyszczenia sztucznym światłem (light pollution) od ponad trzech lat. Jak poinformowało biuro RPO, rzecznik wrócił do tego tematu - sygnalizowanego władzom publicznym już ponad 10 lat temu - w związku ze zwiększonym napływem skarg obywateli, a także licznymi doniesieniami medialnymi. Zwracali na to uwagę również eksperci na łamach portalu Prawo.pl. Wskazywali, że ani przepisy ustawy - Prawo ochrony środowiska, ani rozporządzeń techniczno-budowlanych nie definiują pojęcia zanieczyszczenia światłem. Brak jest więc określonych norm jego emisji. Podkreślali również, że rząd powinien pochylić się nad tym problemem.
Czytaj więcej: Światło w przestrzeni publicznej ma i ciemną stronę – potrzebne zmiany
- RPO korespondował z ministrami ds. zdrowia, środowiska i klimatu, transportu i gospodarki morskiej, rozwoju i technologii, oraz Głównym Inspektorem Ochrony Środowiska i Głównym Inspektorem Sanitarnym. Z odpowiedzi wynikało, że problem jest dostrzegany, lecz jego rozwiązanie na poziomie legislacyjnym jawi się jako problematyczne z uwagi na interdyscyplinarność zagadnienia - podkreślono w komunikacie.
Czytaj też w LEX: Planowanie gminy w zakresie energetyki >
Destrukcyjne skutki światła
W lutym br. rzecznik zorganizował seminarium pn. „Ciemna strona światła - o zanieczyszczeniu świetlnym i jego wpływie na nasze życie". Jeden z paneli seminarium poświęcony był skutkom zanieczyszczenia sztucznym światłem w środowisku przyrodniczym. Wśród uczestników byli też specjaliści z GDOŚ. Z wypowiedzi ekspertów wynikało, że skutki te są dalece negatywne i zaawansowane - destrukcyjne oddziaływanie sztucznego światła w nadmiarze na faunę i florę zaobserwowano już wiele lat temu.
Czytaj też w LEX: Zrównoważona polityka oświetlenia zewnętrznego w mieście. Studium przypadku Kopenhagi >
GDOŚ jest instytucją ekspercką, odpowiedzialną za ochronę przyrody i udział w części środowiskowej procesu inwestycyjnego, realizującą ponadto zadania dotyczące zapobiegania szkodom w środowisku i koordynacji sieci Natura 2000 w Polsce.
Dlatego, jak poinformowało biuro RPO, dyrektor Zespołu Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO Piotr Mierzejewski zwrócił się do GDOŚ o informację, czy problematyka zanieczyszczenia świetlnego jest przedmiotem zainteresowania organów ochrony środowiska jako problem generalny lub też w odniesieniu do konkretnej sprawy. Chodzi zwłaszcza o to, czy GDOŚ kierowała do władz państwowych pisma sygnalizujące problem, opinie wydawane w toku procesu legislacyjnego dotyczącego uchwalania regulacji z zakresu ochrony środowiska i przyrody lub też propozycje zmian legislacyjnych np. uwzględniających nadmierną emisję sztucznego światła jako rodzaj zanieczyszczenia środowiska. BRPO wyraża też nadzieję na podjęcie współpracę w tej sprawie.
Sprawdź w LEX:
Czy wójt może podłączyć prywatną linię oświetlenia do gminnego oświetlenia ulicznego? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.