W odróżnieniu od dotychczasowych rozwiązań, które przewidywały 15 druków protokołów dla różnych trybów udzielania zamówienia z podziałem na dotyczące postępowań powyżej oraz poniżej tzw. „progów unijnych" oraz część ogólną i szczegółową protokołu, proponuje się 8 wzorów protokołu, stanowiących kolejne załączniki do protokołu. Każdy z nich dotyczy całości jednego z przewidzianych w ustawie - Prawo zamówień publicznych trybów: przetargu nieograniczonego (załącznik nr 1), przetargu ograniczonego (załącznik nr 2), negocjacji z ogłoszeniem (załącznik nr 3), dialogu konkurencyjnego (załącznik nr 4), negocjacji bez ogłoszenia (załącznik nr 5), zamówienia z wolnej ręki (załącznik nr 6), zapytania o cenę (załącznik nr 7) i licytacji elektronicznej (załącznik nr 8) oraz wzór dotyczący ustanowienia dynamicznego systemu zakupów i udzielania zamówień objętych dynamicznym systemem zakupów (załącznik nr 9). Dopuszczalne będzie również odręczne wypełnienie wydrukowanego wzoru albo edycja wzoru protokołu w edytorze tekstowym i następnie wydrukowanie tak przygotowanego projektu protokołu oraz nadanie mu formy pisemnej poprzez jego podpisanie przez zobowiązane do tego osoby.
Podpisane rozporządzenie zastąpi rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 października 2008 r. w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (Dz. U. Nr 188, poz. 1154) i wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Zamówienia publiczne: nowe protokoły coraz bliżej
Jasność, czytelność, łatwość w wypełnianiu, swoboda co do formy oraz mniejsza liczba wzorw, to podstawowe cele, ktre przyświecały prawodawcy w tworzeniu nowego rozporządzenia w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamwienia publicznego, ktre zostało podpisane przez Prezesa Rady Ministrw w dniu 26 października br.