Przy ocenie zarzutów odwołania, Izba nie może ominąć podstawowej zasady dotyczącej ciężaru dowodowego, którą rządzi się postępowanie odwoławcze, tj. zasady wynikającej z art. 190 ust. 1 p.z.p. Przepis ten wskazuje, że strony i uczestnicy postępowania odwoławczego są obwiązane wskazywać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne.
KIO: rażąco niska cena ma granice określone w ustawie >>>
Zamawiający podnosząc zatem zarzut rażąco niskiej ceny w ofercie wykonawcy, powinien - dla jego poparcia wskazać dowody lub choćby uprawdopodobnić okoliczności, które stoją u podstaw jego zarzutu. Zdaniem KIO, nie jest wystarczające by na poparcie swoich zarzutów zamawiający przytoczył tylko prywatną analizę oraz wskazał kilka ogólnych tez i generalnych okoliczności. Prywatna analiza ma charakter dokumentu prywatnego, a więc może tylko potwierdzać, że określona osoba ją sporządzająca ma określony podgląd i ocenę konkretnej sytuacji.
Rażąco niską cenę należy badać w stosunku do każdej oferty >>>
Taka analiza i ogólne stwierdzenia nie mogą w żaden sposób podważać obszernych wyjaśnień, które zostały złożone przez wykonawcę na wezwanie zamawiającego. Wyjaśnienia stanowią bowiem wystarczający dowód potwierdzający, że oferta wykonawcy nie zawiera rażąco niskiej ceny.
Wyrok KIO z dnia 8 grudnia 2015 r. (KIO 2559/15)
Źródło: www.uzp.gov.pl
Dowiedz się więcej z książki | |
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
|