Z punktu widzenia jawności i zapewnienia transparentności postępowania zamawiający w przypadku unieważnienia postępowania powinien umieścić ogłoszenie w Biuletynie Zamówień Publicznych.
Jednoznacznie stwierdzić należy, że żaden przepis Prawa zamówień publicznych z 29.01.2004 r. (Dz. U. z 2015 r., poz. 2164) dalej p.z.p. wprost nie konstytuuje obowiązku zamawiającego do zamieszczania w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszenia o udzieleniu zamówienia, w przypadku unieważnienia postępowania. Chociaż opinie na ten temat są podzielone, Autorka odpowiedzi stoi na stanowisku, że zamawiający powinien takie ogłoszenie umieszczać. Przemawiają za tym następujące względy:
1. W formularzu ogłoszenia znajduje się informacja o unieważnieniu postępowania do wypełnienia i nie jest możliwe by znalazła się tam przypadkowo.
2. Tezę o konieczności wypełniania punktu o unieważnieniu postępowania tylko w przypadku unieważnienia części postępowania i udzielenia zamówienia w innych częściach należy odrzucić, gdyż w formularzu ogłoszenia nie ma wzmianki, że w Sekcji IV, należy zamieścić informacje o unieważnieniu wyłącznie części postępowania. Wręcz przeciwnie, użycie w tym miejscu ukośnika pomiędzy słowami „postępowanie” i „część” jednoznacznie sugeruje, że wypełnienia się je również wówczas, gdy całe postępowanie zostało unieważnione. Również z punktu widzenia zasady racjonalnego ustawodawcy mało prawdopodobne jest, by intencją wprowadzenia takiego rozwiązania było to, by o unieważnieniu części postępowania zamawiający miał informować, ale już o unieważnieniu całego postępowania nie.
3. Publikowanie wyniku postępowania (informacja do wykonawców, informacja na stronie internetowej, ogłoszenie), jest wyrazem podstawowych zasad systemu zamówień publicznych – jawności i przejrzystości.
4. O unieważnieniu postępowania, zgodnie z art. 93 ust. 3 p.z.p. zamawiający ma bezwzględny obowiązek poinformować wykonawców, którzy ubiegali się o udzielenie zamówieniu i tych, którzy złożyli oferty. W postępowaniach podprogowych na unieważnienie postępowania, zgodnie z art. 180 ust. 2 nie przysługuje odwołanie.
Jednocześnie z art. 165 ust. 1 p.z.p. wynika, że prezes Urzędu Zamówień Publicznych może wszcząć kontrolę doraźną w przypadku uzasadnionego przypuszczenia, że w postępowaniu o udzielenie zamówienia doszło do naruszenia przepisów ustawy, które mogło mieć wpływ na jego wynik. Wynik musi być tu być rozumiany szeroko, nie tylko jako udzielenie zamówienia temu, a nie innemu wykonawcy, ale również jako zrezygnowanie przez zamawiającego z udzielenia zamówienia (unieważnienie postępowania), gdy były podstawy do jego udzielenia. Kontrolę tą można przeprowadzić na wniosek, ale także z urzędu.
Żaden przepis ustawy p.z.p. nie stanowi o obowiązku zamawiającego do informowania Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o unieważnieniu postępowania. Źródłem, z którego Prezes UZP uzyska informację o unieważnionym postępowaniu oraz o powodach tego unieważnienia będzie ogłoszenie zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych.
W tym miejscu podkreślić warto, że unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z naruszeniem przepisów o zamówieniach publicznych stanowi naruszenie dyscypliny finansów publicznych, zgodnie z art. 17 ust. 3 ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych z 17.12.2004 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 168). Prezes Urzędu Zamówień Publicznych po stwierdzeniu, że w kontrolowanym postępowaniu doszło do naruszenia przepisów ustawy p.z.p., stanowiącego czyn naruszający dyscyplinę finansów publicznych, zawiadamia właściwego rzecznika dyscypliny finansów publicznych o tym naruszeniu.
Oczywiste jest, że w przypadku unieważnienia postępowania ogłoszenie zamieszczane w Biuletynie Zamówień Publicznych nie będzie informowało o udzieleniu zamówienia, jednakże nomenklatura w tym przypadku ma drugorzędne znaczenie. Ogłoszenie takie informuje o wyniku postępowania.
W uwagi na powyższe więc, mając na względzie zasadę jawności i konieczność zapewnienia transparentności w prowadzonym postępowaniu, w opinii Autorki odpowiedzi, informacja o unieważnieniu postępowania powinna zostać zawarta w ogłoszeniu zamieszczonym w Biuletynie Zamówień Publicznych, choć należy mieć na uwadze, że w tym zakresie istnieją także stanowiska liberalniejsze.
LEX Zamówienia Publiczne Artykuł pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami |