Odpowiedź eksperta pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne.
Zgodnie z art. 139 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907), do umów w sprawach zamówień publicznych, stosuje się przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121), jeżeli przepisy p.z.p. nie stanowią inaczej. Stąd jeśli p.z.p. nie określa danej kwestii, zastosowanie do umów w sprawie zamówienia publicznego mają przepisy k.c.
P.z.p. w zakresie terminów płatności podwykonawców nic nie określa. Stąd w przypadku braku zastrzeżenia w umowie w sprawie zamówienia na temat terminów płatności w jakim terminie zamawiający powinien dokonać zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy zastosowanie mają przepisy k.c., a dokładniej art. 455 k.c. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania.
Należy jednak pamiętać, że p.z.p. przepisuje odpowiednią procedurę związaną z zapłatą wynagrodzenia podwykonawcy. Zgodnie z art. 143c p.z.p. zamawiający dokonuje bezpośredniej zapłaty wymagalnego wynagrodzenia przysługującego podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, tylko który zawarł zaakceptowaną przez zamawiającego umowę o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub który zawarł przedłożoną zamawiającemu umowę o podwykonawstwo, której przedmiotem są dostawy lub usługi. Zapłata może mieć miejsce w przypadku uchylenia się od obowiązku zapłaty odpowiednio przez wykonawcę, podwykonawcę lub dalszego podwykonawcę zamówienia na roboty budowlane.
Wynagrodzenie, które ma zostać zapłacone podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy dotyczyć może wyłącznie należności powstałych po zaakceptowaniu przez zamawiającego umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są roboty budowlane, lub po przedłożeniu zamawiającemu poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o podwykonawstwo, której przedmiotem są dostawy lub usługi. Bezpośrednia zapłata obejmuje wyłącznie należne wynagrodzenie, bez odsetek, należnych podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy. Przed dokonaniem bezpośredniej zapłaty zamawiający jest obowiązany umożliwić wykonawcy zgłoszenie pisemnych uwag dotyczących zasadności bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy w terminie, nie krótszym niż 7 dni od dnia doręczenia tej informacji.
W przypadku zgłoszenia uwag przez wykonawcę w terminie wskazanym przez zamawiającego, zamawiający może: a) nie dokonać bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, jeżeli wykonawca wykaże niezasadność takiej zapłaty albo b) złożyć do depozytu sądowego kwotę potrzebną na pokrycie wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszego podwykonawcy w przypadku istnienia zasadniczej wątpliwości zamawiającego co do wysokości należnej zapłaty lub podmiotu, któremu płatność się należy, albo c) dokonać bezpośredniej zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, jeżeli podwykonawca lub dalszy podwykonawca wykaże zasadność takiej zapłaty. W przypadku dokonania bezpośredniej zapłaty podwykonawcy lub dalszemu podwykonawcy, zamawiający potrąca kwotę wypłaconego wynagrodzenia z wynagrodzenia należnego wykonawcy.
Jeśli zaś chodzi o kary umowne i sposób ich naliczania, to wszystko zależy jak zostały one sformowane w umowie i w jaki sposób sformułowano sposób ich naliczania. Jeśli w umowie zastrzeżono naliczanie kar umownych z tytułu zwłoki wykonawcy w zapłacie wynagrodzenia podwykonawcy, pierwszym dniem w którym powinno naliczać się kary umowę jest dzień po upływie terminu w jakim wykonawca powinien zapłacić swojemu podwykonawcy. Ale oczywiście umowa może inaczej tę kwestię określać.