Przedmiot zamówienia opisuje się w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty. Opis przedmiotu zamówienia nie może utrudniać uczciwej konkurencji, a zatem nie można przy jego sporządzaniu posługiwać się wskazywaniem znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, chyba że jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia i zamawiający nie może opisać tego przedmiotu za pomocą dostatecznie dokładnych określeń, a wskazaniu temu towarzyszą wyrazy "lub równoważny". Posłużenie się znakiem towarowym lub patentem powinno być wyjątkiem przy opisywaniu przedmiotu zamówienia.

Nowością w przepisach rządzących opisem przedmiotu zamówienia jest uprawnienie zamawiającego do określenia wymagań związanych z realizacją zamówienia, dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych, bezrobotnych lub młodocianych. Uprawnienie to obejmuje także możliwość opisania wymagań odnośnie utworzenia funduszu szkoleniowego, w którym wpłaty pracodawców będą stanowić co najmniej czterokrotność najniższej wpłaty określonej w przepisach o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a także wymagań dotyczących zwiększenia wpłat pracodawców na rzecz funduszu szkoleniowego w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia.

Co ważne, szczególne zasady rządzą opisem przedmiotu zamówienia na roboty budowlane. Zamawiający jest zobowiązany opisać ten przedmiot za pomocą dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych. Jeśli opis dotyczy zaprojektowania i wykonania robót budowlanych w rozumieniu ustawy - Prawo budowlane, zamawiający ma obowiązek opisać przedmiot za pomocą programu funkcjonalno-użytkowego.

Na podstawie: Wspólnota Nr 8 z 2010 r.