W sytuacji przedstawionej w treści pytania zamawiający nie zwraca się do wykonawcy wykluczonego z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego o przedłużenie terminu związania ofertą.

Udzielenie odpowiedzi na przedmiotowe pytania, w pierwszej kolejności, wymaga przypomnienia pojęcia związania ofertą. Zgodnie z art. 85 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p., wykonawca jest związany ofertą do upływu terminu określonego w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Sama instytucja „związania ofertą” wywodzi się z prawa cywilnego.

Termin związania ofertą nie musi być określony konkretną datą >>>

Zgodnie z art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r. poz. 380) oferent jest związany stanowiącym ofertę oświadczeniem woli zawarcia umowy złożonym drugiej stronie i w oznaczonym w ofercie terminie nie może zwolnić się z obowiązku zawarcia umowy na warunkach przedstawionych w ofercie.

Okres związania mija wraz z upływem oznaczonego terminu. Powyższa zasada przeniesiona została na grunt p.z.p. z tym zastrzeżeniem, że to nie oferent – wykonawca, składając ofertę wskazuje termin, w którym oczekuje odpowiedzi, ale zamawiający w specyfikacji istotnych warunków zamówienia określa, jak długo będzie trwał okres związania ofertą wykonawców, którzy złożą oferty w postępowaniu.

KIO w wyroku z dnia 5 lutego 2013 r. (KIO 124/13), odnosząc się do zagadnienia wyboru oferty po upływie terminu związania ofertą, wskazała, że "Sama instytucja "związania ofertą" służy temu, aby wykonawca, który złoży ofertę, nie mógł się z niej wycofać. W innej sytuacji działania zamawiającego są obdarzone dużą dozą ryzyka, że wybrany wykonawca nie tylko uchyli się od zawarcia umowy, ale także z tego tytułu nie poniesie żadnych materialnych konsekwencji.

Taka sytuacja może doprowadzić u zamawiającego do np. niewykonania zamówienia, możliwości utraty uzyskanych na realizację przedmiotu zamówienia środków finansowych, bądź potrzebę wyboru droższej oferty, a nie tej wybranej pierwotnie, jako najkorzystniejszej".

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Upraszczając zatem powyższe, trzeba stwierdzić, że związanie ofertą ma sens wówczas, gdy dana oferta bądź oferty funkcjonują w ramach danej procedury udzielenia zamówienia, a zamawiający bierze pod uwagę możliwość zawarcia umowy z wykonawcą/wykonawcami, którzy je złożyli.

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż zgodnie z art. 24 ust. 4 p.z.p. ofertę wykonawcy wykluczonego uznaje się za odrzuconą. Taka oferta/oferty w dalszej części postępowania już nie funkcjonują. Nie ma zatem ryzyka, że wykonawca wykluczony, którego oferta uznana została za odrzuconą, uchyli się od zawarcia umowy, gdyż faktycznie nie przedmiotu, który mógłby być zabezpieczony w drodze związania ofertą.

Reasumując, zamawiający nie zwraca się do wykonawcy wykluczonego z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego o przedłużenie terminu związania ofertą.

LEX Zamówienia Publiczne
Artykuł pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami