Przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p. nie nakładają na zamawiającego obowiązku żądania - w przypadku zamówienia na usługi społeczne i inne szczególne usługi - od wykonawcy jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia.
Art. 138l p.z.p. stanowi, że postępowanie o udzielenie zamówienia na usługi społeczne jest prowadzone z zastosowaniem przepisów Działu I Rozdziału 2a (Komunikacja zamawiającego z wykonawcami), Działu II Rozdziału 5 (dokumentowanie postępowań), Działu V Rozdziału 3 (Kontrola udzielania zamówień) oraz Działu VI (Środki ochrony prawnej). Jednocześnie w myśl art. 138m p.z.p. do zamówień na usługi społeczne przepisy art. 22-22d p.z.p., art. 24 p.z.p., art. 29-30b p.z.p. oraz art. 32-35 p.z.p.stosuje się odpowiednio.
Z powyższego wywieść zatem trzeba, że ustawodawca nie zobowiązał zamawiającego do stosowania art. 25a ust. 2 p.z.p. Przepis powyższy nie został bowiem wymieniony ani w art. 138l p.z.p. ani też w art. 138m p.z.p.
Ekspert: wykonawca musi złożyć JEDZ dotyczący podmiotów trzecich >>>
Zaznaczyć jednak trzeba, że zgodnie z art. 138k p.z.p. zamawiający określa sposób przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia na usługi społeczne z uwzględnieniem obowiązkowych elementów postępowania określonych w niniejszym rozdziale oraz zasad równego traktowania i konkurencji, przejrzystości, proporcjonalności, a także przepisów art. 17 i art. 18 p.z.p.
Przepis art. 93 p.z.p. stosuje się odpowiednio. Z powyższego wynika zatem, że prowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na usługi społeczne nie jest całkowicie dowolne. Zamawiający, określając sposób przeprowadzenia takiego postępowania, jest bowiem zobowiązany do uwzględnienia obowiązkowych elementów postępowania wskazanych w Dziale III, Rozdział 6 p.z.p., oraz zasad równego traktowania i konkurencji, przejrzystości i proporcjonalności. Ponadto w art. 138n p.z.p. wskazano również, że zamawiający może przeprowadzić postępowanie o udzielenie zamówienia na usługi społeczne, w którym:
JEDZ nie spełnia oczekiwań wykonawców >>>
1) w odpowiedzi na ogłoszenie wszyscy zainteresowani wykonawcy składają oferty wraz z informacjami potwierdzającymi, że nie podlegają wykluczeniu oraz spełniają warunki udziału w postępowaniu albo
2) w odpowiedzi na ogłoszenie wszyscy zainteresowani wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu wraz z informacjami potwierdzającymi, że nie podlegają wykluczeniu oraz spełniają warunki udziału w postępowaniu, albo
3) przeprowadza negocjacje z wykonawcami dopuszczonymi do udziału w postępowaniu.
Zaznaczyć trzeba, że z literalnej wykładni tego przepisu wynika, że są to wyłącznie jedne z możliwych sposobów prowadzenia postępowania, a nie jedynie możliwe.
Reasumując, wskazać trzeba, że znowelizowane przepisy p.z.p. pozwoliły zamawiającemu, w przypadku postępowań o udzielenie zamówienia publicznego na usługi społeczne, na samodzielne określenie trybu postępowania, kreśląc jednocześnie minimalne ramy, w których ta swoboda może występować.