Zgodnie z treścią art. 86 ust. 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 907), podczas otwarcia ofert podaje się nazwy (firmy) oraz adresy wykonawców, a także informacje dotyczące ceny, terminu wykonania zamówienia, okresu gwarancji i warunków płatności zawartych w ofertach. Ustawodawca nie nakazuje zatem podania w trakcie czynności otwarcia ofert innych informacji, brak jest również po stronie zamawiającego obowiązku okazywania złożonych przez wykonawców próbek.
Próbka gwarancją spełnienia oczekiwań zamawiającego >>>
Niemniej jednak należy pamiętać, że próbki złożone przez wykonawców jako składowe ofert stanowią zgodnie z treścią art. 96 ust. 2 p.z.p. załączniki do pisemnego protokołu postępowania o udzielenie zamówienia i jako takie co do zasady są jawne. Zasady udostępniania zainteresowanym protokołu oraz załączników do niego wskazane, są w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 października 2010 r. w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (Dz. U. Nr 223 poz. 1458) dalej r.p.z.p. Zgodnie z treścią § 5 ust. 1,2 r.p.z.p., zamawiający udostępnia protokół lub załączniki do protokołu na wniosek, przy czym udostępnienie protokołu lub załączników może nastąpić poprzez wgląd w miejscu wyznaczonym przez zamawiającego, przesłanie kopii pocztą, faksem lub drogą elektroniczną, zgodnie z wyborem wnioskodawcy wskazanym we wniosku (w przypadku próbek, z przyczyn technicznych wyłącznie wgląd w miejscu wyznaczonym przez zamawiającego).
Termin, w jakim zamawiający zobligowany jest udostępnić protokół lub załączniki do niego, wskazano w § 5 ust. 5 r.p.z.p., zamawiający udostępnia wnioskodawcy protokół lub załączniki niezwłocznie. W wyjątkowych przypadkach, w szczególności związanych z zapewnieniem sprawnego toku prac dotyczących badania i oceny ofert, zamawiający udostępnia oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu do wglądu lub przesyła ich kopie w terminie przez siebie wyznaczonym, nie później jednak niż w dniu przesłania informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty albo o unieważnieniu postępowania.