Zamawiający może żądać od Wykonawców przedstawienia wraz z ofertą: zaświadczenia niezależnego podmiotu uprawnionego do kontroli jakości potwierdzającego, że dostarczane produkty odpowiadają określonym normom lub specyfikacjom technicznym; zaświadczenia niezależnego podmiotu zajmującego się poświadczaniem zgodności działań wykonawcy z normami jakościowymi, jeżeli zamawiający odwołują się do systemów zapewniania jakości opartych na odpowiednich normach europejskich; zaświadczenia niezależnego podmiotu zajmującego się poświadczaniem zgodności działań wykonawcy z europejskimi normami zarządzania środowiskiem, jeżeli zamawiający wskazują środki zarządzania środowiskiem, które wykonawca będzie stosował podczas wykonywania zamówienia na roboty budowlane lub usługi, odwołując się do systemu zarządzania środowiskiem i audytu (EMAS) lub norm zarządzania środowiskiem opartych na europejskich lub międzynarodowych normach poświadczonych przez podmioty działające zgodnie z prawem Unii Europejskiej, europejskimi lub międzynarodowymi normami dotyczącymi certyfikacji (§ 6 ust. 1 pkt 2-4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać Zamawiający od Wykonawców oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. poz. 231) dalej rozporządzenie).
Niektóre przepisy nowych unijnych dyrektyw można już stosować >>>
Zgodnie z definicją „oznaczenie CE umieszczone na wyrobie jest deklaracją producenta, że oznakowany produkt spełnia wymagania dyrektyw tzw. "Nowego Podejścia" Unii Europejskiej. Dyrektywy te dotyczą zagadnień związanych z bezpieczeństwem użytkowania, ochroną zdrowia i ochroną środowiska, określają zagrożenia, które producent powinien wykryć i wyeliminować.
Producent oznaczając swój wyrób znakiem CE deklaruje, że wyrób ten spełnia wymagania wszystkich odnoszących się do niego dyrektyw. Jeśli dany wyrób podlega przepisom chociaż jednej dyrektywy nowego podejścia, to bez oznakowania CE nie może być wprowadzany do obrotu ani użytkowania na terenie Unii Europejskiej” (zob. https://pl.wikipedia.org/wiki/Oznaczenie_CE). Jeśli żądanie certyfikatu CE jest więc uzasadnione przedmiotem zamówienia Zamawiający może je postawić. Takie działanie Zamawiającego jest zgodne z obowiązującymi przepisami i nie narusza zasad zamówień publicznych w tym w szczególności zasady równego traktowania Wykonawców i zachowania uczciwej konkurencji.
Zasada równego traktowania Wykonawców, oznacza jednakowe traktowanie Wykonawców na każdym etapie postępowania, bez stosowania przywilejów, ale także środków dyskryminujących Wykonawców ze względu na ich właściwości. Jej przestrzeganie polega na stosowaniu jednej miary do wszystkich Wykonawców znajdujących się w tej samej lub podobnej sytuacji, nie zaś na jednakowej ocenie Wykonawców.
Zasada równego traktowania Wykonawców wskazuje więc na obowiązek jednakowego traktowania wykonawców bez ulg i przywilejów zaś zasada zachowania uczciwej konkurencji związana jest z obowiązkami jakie nakłada ustawodawca na Zamawiającego w czasie przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielnie zamówienia w tym dokonania rzetelnej oceny ofert (wyrok KIO z dnia 29 października 2014 r. (KIO 2127/14), postanowienie Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z 17 marca 2008 r. (VIII Ga 22/08), wyrok Sądu Okręgowego w Gliwicach z 22 kwietnia 2008 r. (X Ga 25/08)).