Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.



Odpowiedź


Uważam, że zakup żywności może być sfinansowany ze środków dotacji.

Uzasadnienie



Dotacje przekazywane przedszkolom niepublicznym mogą być wykorzystane w sposób określony w zapisie art. 90 ust. 3d ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty. W świetle powołanego przepisu, dotacje są przeznaczone na dofinansowanie realizacji zadań szkoły, przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego lub placówki w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej.

Dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na:
1) pokrycie wydatków bieżących szkół, przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego i placówek, obejmujących każdy wydatek poniesiony na cele działalności szkoły, przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego lub placówki, w tym na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej szkołę, przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego lub placówkę, jeżeli odpowiednio pełni funkcję dyrektora szkoły, przedszkola lub placówki albo prowadzi zajęcia w innej formie wychowania przedszkolnego, z wyjątkiem wydatków na inwestycje i zakupy inwestycyjne, zakup i objęcie akcji i udziałów lub wniesienie wkładów do spółek prawa handlowego;
2) zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, obejmujących:
a) książki i inne zbiory biblioteczne,
b) środki dydaktyczne służące procesowi dydaktyczno-wychowawczemu realizowanemu w szkołach, przedszkolach i placówkach,
c) sprzęt sportowy i rekreacyjny,
d) meble,
e) pozostałe środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne o wartości nieprzekraczającej wielkości ustalonej w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych, dla których odpisy amortyzacyjne są uznawane za koszt uzyskania przychodu w 100% ich wartości, w momencie oddania do używania.


Dotacje mogą być przeznaczone na wydatki bieżące. Uważam, że zakup produktów żywnościowych dla dzieci można zaliczyć do wydatków bieżących, a środki pochodzące z dotacji mogą być więc przeznaczone na zakup żywności.

W swoim wyroku z dnia 22 maja 2013 r. (wyrok WSA z dnia 22 maja 2013 r. II SA/Rz 110/13, Lex nr 1325879), Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że "wyżywienie dzieci w przedszkolu mieści się w zakresie zadań wskazanych w tym przepisie - kształcenia, wychowania i opieki, wydatki na ten cel mają charakter bieżący, a w związku z faktem pobierania przez Prywatne Przedszkole (...) opłat od rodziców, przeznaczanych na wyżywienie - pobrana dotacja była przeznaczona na dofinansowanie realizacji zadań (a nie pełne sfinansowanie), także w tym zakresie."

W tej kwestii występują jednak stanowiska odmienne – por. wyrok z dnia 6 września 2009 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (wyrok WSA z dnia 6 września 2009 r. II SA/Gd 617/13, www.naszawokanda.pl).

Pytanie pochodzi z programu Prawo Oświatowe.