Odpowiedź
Na podstawie art. 23 Prawa zamówień publicznych , istnieje możliwość, aby wykonawcy wspólnie ubiegali się o udzielenie zamówienia. Jednakże w tym przypadku wykonawcy powinni ustanowić pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. Wykonawca w świetle Prawa zamówień publicznych to także osoba fizyczna – nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej.
Przepisy ustawy, które dotyczą wykonawcy stosuje się odpowiednio do wykonawców, którzy składają ofertę wspólną.
Jeżeli oferta wykonawców, którzy składają ofertę wspólną zostanie wybrana, zamawiający może żądać przed zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego umowy regulującej współpracę tych wykonawców.
Wykonawcy ubiegający się wspólnie o udzielenie zamówienia ustanawiając pełnomocnika nie wyzbywają się prawa do osobistego działania. Obowiązek ustanowienia pełnomocnika ma na celu ochronę interesów zamawiającego. Dokonując bowiem czynności względem pełnomocnika, zamawiający dokonuje jej ze skutkiem dla wszystkich wykonawców. Pełnomocnikiem wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia może być jeden z wykonawców, ale nie musi. Może to być inna osoba (z Komentarza do art. 23 ustawy Dzierżanowski Włodzimierz, Jerzykowski Jarosław, Stachowiak Małgorzata LEX 2007).
Zasadniczo zatem istnieje możliwość, aby nauczyciele złożyli ofertę wspólną w postępowaniu o zamówienie publiczne w trybie przetargu. Przeszkód prawnych w tym zakresie nie ma. Wiele zależy od postanowień ogłoszenia o przetargu – warunkach przystąpienia do niego i przedmiocie zamówienia.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2010 r. Nr 113, poz. 759 ze zm.)
Zakup usług edukacyjnych – wspólna oferta nauczycieli
Czy nauczyciele mogą złożyć wspólną ofertę w przetargu ogłoszonym przez gminę na zakup usług edukacyjnych (POKL)?