Rada miasta uchwałą wprowadziła zakaz wytwarzania i wprowadzania do obrotu tzw. dopalaczy na terenie gminy.

Wojewoda dokonując kontroli uchwały, stwierdził, iż została ona podjęta z istotnym naruszeniem prawa, a zwłaszcza art. 40 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym . Zgodnie z tym przepisem rada gminy może wydawać przepisy porządkowe, jeżeli jest to niezbędne dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego, w zakresie nieuregulowanym w odrębnych ustawach lub przepisach powszechnie obowiązujących. Kwestie związane z przedmiotowym zakresem uchwały zostały unormowane w ustawie z 29 sierpnia 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485 ze zm.). Ustawa ta określa także zadania i uprawnienia organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego oraz innych podmiotów w zakresie przeciwdziałania naruszeniom prawa dotyczącego obrotu, wytwarzania, przetwarzania, przerobu i posiadania substancji, których używanie może prowadzić do narkomanii. Zdaniem wojewody zawarta w § 1 pkt 1 uchwały definicja tzw. dopalaczy w sposób nieuprawniony wykorzystuje definicje ustawowe "substancji psychotropowej" i "środka odurzającego". W tej sytuacji, zdaniem organu nadzoru, brakuje przesłanki prawnej do wydania uchwały rady miasta.

Konsekwencją wymienionych wyżej ustaleń jest sprzeczność z prawem wszystkich przepisów uchwały, w tym również dotyczących jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego oraz wejścia w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

W odpowiedzi na zawiadomienie o wszczęciu postępowania nadzorczego przewodniczący rady miasta wyjaśnił, że uchwała ma charakter symboliczny i jest formą wyrażenia stosownego sprzeciwu wobec sprzedaży te typu substancji. Takie stanowisko, w ocenie organu nadzoru, nie uprawnia do wydawania uchwały, która nie znajduje podstawy prawnej oraz dubluje uregulowania zawarte w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)

Zobacz orzeczenie:
Rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Łódzkiego z dnia 5 sierpnia 2010 r., PNK.I-0911/302/10