Pracownica do 28 listopada 2011 r. przebywała na urlopie macierzyńskim poczym poprosiła o zgodę na urlop wychowawczy. W związku z powyższym został jej udzielony zaległy urlop wypoczynkowy za 2011 r. urlop proporcjonalnie za styczeń 2012 r. Pracownica od 10 stycznia 2012 r. przebywa na urlopie wychowawczym do 9 września 2012 r. tj. do końca trwania umowy.

Czy w związku z zaistniałą sytuacją pracownicy miał zostać udzielony urlop wypoczynkowy nie tylko za styczeń ale proporcjonalnie do września?
Wiadome jest że pracownica nie wróci już do pracy.

Odpowiedź

Urlop wypoczynkowy nie przysługuje pracownicy za czas spędzony na urlopie wychowawczym. Jest to istotna różnica w porównaniu z urlopem macierzyńskim. Pracownica przebywając na urlopie wychowawczym trwającym do 9 września 2012 r. nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego.

Uzasadnienie

Sytuacji opisanej w pytaniu dotyczy art. 1551 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., który stanowi, iż "w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop: u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze."

Z powołanego przepisu wynika, że wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od okresu przepracowanego u danego pracodawcy. Sformułowanie "okres przepracowany" w sposób jednoznaczny wskazuje, że chodzi o rzeczywiste wykonywanie pracy. Nie zalicza się do niego okresu przebywania na urlopie wychowawczym. Potwierdzeniem tego stanowiska jest art. 1552 k.p., a w szczególności art. 1552 § 2 k.p., który nakazuje obniżyć pracodawcy wymiar urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do okresu przebywania na urlopie wypoczynkowym bądź tez z powodu innych wymienionych przyczyn nieobecności w pracy pracownicy, która wraca do pracy u dotychczasowego pracodawcy.

Ponadto, zgodnie z obowiązującymi przepisami po zakończeniu należnego pracownikowi urlopu macierzyńskiego powinien on złożyć wniosek swojemu pracodawcy o udzielenie zaległego (zeszłorocznego) urlopu wypoczynkowego. Ustawodawca wyraźnie określił w art. 163 § 3 k.p., że "pracodawca na wniosek pracownicy udziela jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim" czyli zanim zacznie urlop wychowawczy. Taka też sytuacja ma miejsce w analizowanym pytaniu.