Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
W Dzienniku Urzędowym "Monitor Polski" opublikowane zostały uchwały Państwowej Komisji Wyborczej zawierające wytyczne dla terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, dotyczące przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego, które odbędą się 16 listopada br.
Uchwały podjęte zostały na podstawie upoważnienia zawartego w przepisie art. 161 § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz.U. Nr 21, poz. 112, ze zm.) Zawarte w nich wytyczne są wiążące dla poszczególnych komisji wyborczych, a zatem każdy członek obowiązany jest do zapoznania się z tymi wytycznymi oraz do bezwzględnego ich stosowania. W celu łatwiejszego korzystania z wytycznych zostały one podzielone na rozdziały dotyczące wykonywania poszczególnych zadań komisji.
Uchwała z dnia 1 września 2014 r. w sprawie wytycznych dla terytorialnych komisji wyborczych dotyczących wykonywania zadań do dnia głosowania w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego, zarządzonych na dzień 16 listopada 2014 r. (M.P. poz. 878) określa wytyczne dotyczące: przeprowadzenia pierwszego posiedzenia terytorialnych komisji wyborczych oraz organizacji pracy tych komisji (rozdz. I), przyjmowania zgłoszeń list kandydatów na radnych (rozdz. II), nadawania numerów listom kandydatów (rozdz. III), sporządzenia obwieszczenia o zarejestrowanych listach kandydatów (rozdz. IV), zmiany w zarejestrowanych listach kandydatów (rozdz. V), postępowania komisji w wypadkach nieprzeprowadzania głosowania (rozdz. VI) oraz przyjmowania zgłoszeń kandydatów na wójta (rozdz. VII). Uchwała ogłoszona została w dniu 8 października br. i weszła w życie z dniem podjęcia.
Natomiast w uchwale z dnia 29 września 2014 r. w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w wyborach organów jednostek samorządu terytorialnego, zarządzonych na dzień 16 listopada 2014 r. (M.P. poz. 934), w pierwszym rozdziale wytycznych, umieszczone zostały informacje ogólne dotyczące m.in. podstawowych zadań przewodniczącego komisji wyborczej, zasad obecności w lokalach wyborczych mężów zaufania i obserwatorów międzynarodowych oraz dziennikarzy, jak również sposobu urządzenia lokalu wyborczego.
Natomiast w kolejnych rozdziałach zawarte zostały wytyczne dotyczące: zadań komisji przed dniem wyborów (rozdz. II), zadań komisji w dniu wyborów przed otwarciem lokalu wyborczego (rozdz. III), zadań komisji w trakcie głosowania (rozdz. IV), zakończenia głosowania (rozdz. V), ustalenia wyników głosowania i sporządzenia protokołów głosowania w obwodzie (rozdz. VI), przekazywania protokołów głosowania terytorialnym komisjom wyborczym (rozdz. VII), szczególnych zadań komisji w obwodach głosowania utworzonych w zakładach opieki zdrowotnej i domach pomocy społecznej (rozdz. VIII), ponownego głosowania w wyborach wójta (rozdz. IX). Uchwała ogłoszona została w dniu 22 października br. i weszła w życie z dniem podjęcia.
Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
Wytyczne PKW dla komisji wyborczych ws. najbliższych wyborów samorządowych
Państwowa Komisja Wyborcza określiła wytyczne wiążące terytorialne i obwodowe komisje wyborcze, dotyczące wykonywanych przez te komisje zadań związanych z wyborami organów jednostek samorządu terytorialnego, które odbędą się 16 listopada br.