Na kogo należy wystawić tytuł wykonawczy, jeśli zobowiązanym jest spółka jawna?

Odpowiedź

Tytuł wykonawczy winien być wystawiony na spółkę jawną.

Uzasadnienie

Pojęcie zobowiązanego w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 z późn. zm.) - dalej u.p.e.a . unormowane jest w art. 1a pkt 20 i rozumie się przez niego osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej lub też osobę fizyczną, która nie wykonała w terminie obowiązku o charakterze pieniężnym lub obowiązku o charakterze niepieniężnym. Obowiązek taki może być nałożony w drodze decyzji administracyjnej (postanowienia).
Spółka jawna – która unormowana jest w art. 22 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks Spółek Handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) - dalej k.s.h. jest to osobowa spółka prowadząca przedsiębiorstwo pod własną firmą i niebędąca inną spółką handlową. Spółka jawna ma ułomną osobowość prawną. Posiada swój majątek, który stanowią wkłady wniesione do spółki oraz mienie nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Nie posiada osobowości prawnej, może jednak zawierać umowy, może pozywać i być pozywana. Swoim majątkiem spółka odpowiada za jej zobowiązania. Ponadto spółka jawna działa pod własną nazwą (firmą), która zawsze zawiera nazwiska lub nazwy (w sytuacji, gdy wspólnikami są inne spółki a nie osoby) przynajmniej jednego wspólnika. Dodatkowo każda nazwa kończy się dopiskiem "spółka jawna" lub skrótem "sp. j."

Jak wyżej wskazano, spółka jawna za zaciągnięte zobowiązania i nałożone na nią (również na mocy decyzji/postanowień administracyjnych) obowiązki ponosi odpowiedzialność całym swoim majątkiem, może być ona bowiem podmiotem praw i obowiązków, a w odniesieniu do analizowanego pytania będzie podmiotem zobowiązanym.

W związku z powyższym wierzyciel wypełniając tytuł wykonawczy winien w części "A" – dane identyfikacyjne i adres zobowiązanego zakreślić w rubryce 9 kwadrat 3 – spółka nieposiadająca osobowości prawnej, a następie wypełnić dane dotyczące spółki jawnej (a nie jej wspólników).

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.)
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks Spółek Handlowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.)