W opisywanym powiecie funkcjonuje uzupełniające liceum ogólnokształcące po ZSZ dla dorosłych (system wieczorowy).

Czy mam szkołę tą traktować jako ten sam typ lub rodzaj i podać wysokość tych wydatków?

Odpowiedź

Przepis art. 90 ust. 3 ustawy o systemie oświaty , przewiduje, że podstawą ustalenia dotacji dla niepublicznych szkół o uprawnieniach szkół publicznych, w których nie jest realizowany obowiązek szkolny czy obowiązek nauki, w przypadku braku na terenie gminy lub powiatu szkoły publicznej danego typu i rodzaju są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę lub powiat na prowadzenie szkoły publicznej danego typu lub rodzaju. Przepis ten dotyczy szkół dla dorosłych.

W świetle art. 9 ust. 1 pkt 3 lit. b i e ustawy o systemie oświaty , który określa typy szkół - trzyletnie liceum ogólnokształcące, którego ukończenie umożliwia uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego oraz dwuletnie uzupełniające liceum ogólnokształcące dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych to dwa różne typy szkół.

Określenie "lub" użyte w art. 90 ust. 3 ustawy o systemie oświaty  oznacza alternatywę, że należy brać pod uwagę ten sam typ szkoły albo ten sam rodzaj szkoły. Być może z pewnych względów uznano, że jest to ten sam rodzaj szkoły. Z pytania nie wynika jednak jak uzasadniano pytanie o wysokość wydatków. Jeżeli zostanie ustalone, że nie można traktować tych szkół jako szkół tego samego rodzaju to nie ma podstaw, aby udzielać informacji o wysokości wydatków.

Nadmienić należy, że "najbliższą gminą lub powiatem" może być w konkretnych okolicznościach sprawy, także gmina lub powiat, które nie sąsiadują bezpośrednio z gminą lub powiatem, zobowiązanymi do udzielenia dotacji szkole niepublicznej określonego typu i rodzaju (Komentarz do ustawy o systemie oświaty Mateusz Pilich ABC 2008 r. Wyd. II)

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)