Czy wyrównanie diet radnym powinno nastąpić z urzędu dla wszystkich radnych i za jaki okres wstecz, czy tylko tym radnym, którzy zwrócili się z wnioskiem o wyrównanie diet?

Na podstawie jakich dokumentów księgowość powinna wypłacić wyrównanie diet?

Czy wyrównania diet należy dokonać z odsetkami, jeżeli tak to czy powinny to być odsetki ustawowe?

Co w przypadku, gdy radni w złożonych wnioskach oświadczają, że rezygnują z odsetek?

Odpowiedź

Wyrównanie diet dla radnych powinno obejmować wszystkich radnych i nastąpić z urzędu bez wniosku radnego. Świadczenie to, jako świadczenie okresowe przedawnia się z upływem lat 3 (art. 118 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), wobec czego należy wyrównać diety radnym za okres nie przekraczający lat trzech. Wyrównania należy dokonać z odsetkami, o ile radni wystąpią z żądaniem wypłaty odsetek, gdyż odsetki wypłaca się wyłącznie na żądanie. Oznacza to, iż samo wyrównanie należy wypłacić bez wniosku radnego, jednakże już odsetki wyłącznie na podstawie wniosku o wypłatę odsetek od zaległości. W opisanym przypadku przysługują odsetki ustawowe. Radni mogą w złożonych wnioskach zrezygnować z żądania wypłaty odsetek i wówczas należy ten wniosek uwzględnić, gdyż tak jak już wyżej wskazano wypłata odsetek następuje wyłącznie na żądanie, a radny ma prawo do zrezygnowania z tego roszczenia.

Księgowość winna wypłacić wyrównanie diet na podstawie decyzji kierownika jednostki ewentualnie wniosku radnego wraz z oświadczeniem o rezygnacji z odsetek.