Czy na podstawie arkusza organizacyjnego szkoły, dyrektor może zlikwidować stanowisko głównego księgowego i wypowiedzieć umowę o pracę głównemu księgowemu?

Jaką podać podstawę prawną?

Jak uzasadnić wypowiedzenie umowy?

Czy powinno nastąpić to, po otrzymaniu stosownej uchwały rady gminy?

Odpowiedź

Organ prowadzący powinien określić warunki dokonywanych zmian w formie uchwały.

Uzasadnienie


Stosownie do zapisu art. 5 ust. 9 ustawy o systemie oświaty w celu wykonywania zadań związanych m.in. z zapewnieniem obsługi administracyjnej i finansowej szkół, organy prowadzące szkoły i placówki mogą tworzyć jednostki obsługi ekonomiczno-administracyjnej szkół i placówek lub tworzyć wspólną obsługę administracyjną, finansową i organizacyjną prowadzonych szkół i placówek.

Jeżeli więc, organ prowadzący postanowi o zorganizowaniu wspólnej obsługi, organ stanowiący właściwej jednostki samorządu terytorialnego powinien podjąć uchwałę w tym zakresie. Uchwała ta stanowi wówczas podstawę do wypowiedzenia pracy z pracownikiem samorządowym zatrudnionym w jednostce organizacyjnej gminy.

Warto wspomnieć, że w przypadku utworzenia nowej jednostki obsługującej szkoły, można dokonać przeniesienia pracowników, zatrudnionych do tej pory w szkole. Stosownie bowiem do zapisu art. 22 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych , pracownika samorządowego zatrudnionego na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym można na jego wniosek lub za jego zgodą przenieść do pracy w innej jednostce w tej samej lub innej miejscowości, w każdym czasie, jeżeli nie narusza to ważnego interesu jednostki, która dotychczas zatrudniała pracownika samorządowego oraz przemawiają za tym ważne potrzeby po stronie jednostki przejmującej.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)