Czy szkoła powinna wykazać w deklaracji na podatek od nieruchomości kiosk na prowadzenie, którego zawarła umowę najmu, stołówkę (kuchnię) w której przygotowywane są obiady dla uczniów, wynajętą na podstawie umowy najmu, gabinet pielęgniarki, garaże wynajmowane na podstawie umowy?

Czy powinna w deklaracji wykazać również mieszkanie dozorcy, w budynku szkoły?

Jeśli tak to jaką stawką opodatkować to mieszkanie (położone w budynku oświaty i kultury)?

Czy szkoła powinna wykazać grunty wynajęte na podstawie umowy?

Odpowiedź

Z pewnością w deklaracji na podatek od nieruchomości należy wykazać do opodatkowania wynajęte przez szkołę kiosk oraz garaże.

Uzasadnienie

Podatnicy podatku od nieruchomości (z wyjątkiem podatników będących osobami fizycznymi) mają obowiązek składać deklaracje na podatek od nieruchomości (zob.art. 6 ust. 9 pkt 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm. - dalej u.p.o.l.). Obowiązek ten dotyczy również podatników korzystających ze zwolnień od podatku od nieruchomości (zob. art. 6 ust. 10 u.p.o.l.). W konsekwencji obowiązek składania deklaracji na podatek od nieruchomości ciąży również na podatnikach korzystających ze zwolnień od podatku od nieruchomości (w przypadku szkół jest to zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 u.p.o.l.; przepis ten zwalnia publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne objęte systemem oświaty oraz prowadzące je organy, w zakresie nieruchomości zajętych na działalność oświatową).

Jednocześnie pragnę wyjaśnić, że o treści deklaracji na podatek od nieruchomości decydują rady gmin (upoważnienie dla rad gmin do określania, w drodze uchwały, wzorów formularzy deklaracji na podatek od nieruchomości przewiduje art. 6 ust. 13 u.p.o.l.). Z reguły (jeśli nie zawsze) formularze wzorów deklaracji na podatek od nieruchomości nie przewidują wykazywania nieruchomości zwolnionych od podatku w części dotyczącej przedmiotu opodatkowania, lecz większość z obowiązujących wzorów zawiera miejsca na wskazanie informacji o nieruchomościach zwolnionych od podatku.

Ponadto pragnę wyjaśnić, że wynajęcie nieruchomości nie zwalnia podatników podatku od nieruchomości od obowiązków ciążących w zakresie tego podatku dotyczących wynajętej nieruchomości. W konsekwencji - zważywszy, że zwolnienie, o którym mowa w art. 7 ust. 2 pkt 2 u.p.o.l., nie dotyczy przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą inną niż działalność oświatowa - szkoła z pewnością ma obowiązek wykazać do opodatkowania w deklaracji na podatek od nieruchomości wynajęte przez szkołę kiosk oraz garaże.

Jeśli chodzi o stołówkę (kuchnię) oraz gabinet pielęgniarki, odpowiedź zależy od tego czy działają one tylko na potrzeby szkoły czy też świadczą również usługi na rzecz innych podmiotów niż szkoła. W tym drugim przypadku konieczne jest wykazanie do opodatkowania w deklaracji na podatek od nieruchomości, odpowiednio, stołówki (kuchni) oraz gabinetu.

W przypadku gruntów wynajętych innej szkole odpowiedź zależy od sposobu wykorzystywania tych gruntów przez szkołę będącą najemcą. Jeśli wykorzystywane są one na działalność gospodarczą inną niż działalność oświatowa, konieczne jest wykazanie do opodatkowania w deklaracji na podatek od nieruchomości tych gruntów.

W pozostałym zakresie (tj. w stosunku do mieszkania dozorcy, w stosunku do stołówki oraz gabinetu pielęgniarskiego, jeśli działają one tylko na potrzeby szkoły oraz w stosunku do wynajętych innej szkole gruntów, jeśli zajęte są one na działalność oświatową) o obowiązku ujęcia w deklaracji na podatek od nieruchomości decyduje wzór formularza określony przez urząd gminy właściwy dla szkoły - jeśli wzór ten przewiduje obowiązek podawania informacji o nieruchomościach zwolnionych od podatku, konieczne jest wskazanie takich informacji. Jeśli wzór nie przewiduje takiego obowiązku - szkoła nie musi wykazywać tych nieruchomości w deklaracji na podatek od nieruchomości.

Pytanie pochodzi z  publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja .