Pytanie:
Wójt gminy pełni swoją funkcję nieprzerwanie od kilku kadencji. Wygrał też ponownie ostatnie wybory w listopadzie 2014 r. Ślubowanie złożył na I sesji w dniu 28 listopada. Rada Gminy na II sesji - 8 grudnia ustaliła tylko dodatek specjalny na okres od 1 grudnia 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. uzasadniając to tym, że skończył się okres obowiązywania poprzedniego ustalenia. Nie uchwaliła całości wynagrodzenia uznając, że obowiązują ostatnie ustalenia w tej sprawie tj. ostatnia uchwała o wynagrodzeniu wójta z maja 2012 r. - nie ma tego jednak w uzasadnieniu uchwały o dodatku. Uchwały nie są imienne tj. zawierają stwierdzenia, "ustala się dodatek specjalny dla Wójta Gminy....", "ustala się wynagrodzenie Wójta Gminy w wysokości...".
Czy jest to działanie prawidłowe?
Czy powinna być podjęta uchwała ustalająca całość wynagrodzenia wójta tj. płacę zasadniczą, wysługę lat, dodatek funkcyjny i dodatek specjalny na nowo w związku z upływem kadencji?
Jeśli tak, to czy ustalając wynagrodzenie wójta na kolejnej najbliższej sesji trzeba ustalić też ponownie dodatek specjalny i uchylić uchwałę grudniową o dodatku specjalnym, czy tylko podjąć ustalenia odnośnie pozostałych 3 składników wynagrodzenia? Czy jeśli wynagrodzenie zostałoby ustalone w takiej samej wysokości to można zawrzeć zapis, że przyznaje się je od 1 grudnia 2014 r. choć uchwała będzie z datą luty 2015 r.?
Odpowiedź:
Konieczne jest podjecie przez radę gminy uchwały ustalającej wynagrodzenie wójta.
Uzasadnienie:
Zgodnie z brzmieniem art. 8 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, czynności z zakresu prawa pracy wobec wójta (burmistrza, prezydenta miasta), związane z nawiązaniem i rozwiązaniem stosunku pracy, wykonuje przewodniczący rady gminy, a pozostałe czynności – wyznaczona przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) osoba zastępująca lub sekretarz gminy, z tym że wynagrodzenie wójta ustala rada gminy w drodze uchwały. Z kolei art. 18 ust. 2 pkt 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym stanowi, że do właściwości rady gminy należy ustalanie wynagrodzenia wójta. Uchwała w sprawie jego ustalenia kształtuje treść stosunku pracy danej osoby i nie posiada uniwersalnego charakteru. Nie ma zatem odniesienia do wszystkich wójtów wybieranych na kolejne kadencje. Zgodnie art. 73 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, stosunek pracy z wyboru rozwiązuje się z wygaśnięciem mandatu, tak więc wybór wójta na następną kadencję oznacza, że poprzedni stosunek pracy się rozwiązuje, a nawiązuje kolejny. Skoro tak, rada gminy powinna podjąć uchwałę ustalającą wynagrodzenie wójta, niezależnie od tego, że stanowisko zostało objęte przez tę samą osobę.
Reasumując, na najbliższej sesji, rada gminy powinna podjąć uchwałę co do wszystkich poszczególnych składników wynagrodzenia wójta łącznie z dodatkiem specjalnym, ponieważ uzasadnienie zamieszczone w uchwale z dnia 8 grudnia nie stanowi podstawy prawnej do jego przyznania.
Wynagrodzenie wójta ustala rada gminy w drodze uchwały
Do właściwości rady gminy należy ustalanie wynagrodzenia wójta. Uchwała w sprawie jego ustalenia kształtuje treść stosunku pracy danej osoby i nie posiada uniwersalnego charakteru. Nie ma zatem odniesienia do wszystkich wójtów wybieranych na kolejne kadencje.