„Podsumowanie i wnioski wynikające z realizacji Zaleceń w sprawie stosowania przez administrację rządową klauzul społecznych w zamówieniach publicznych” zostało opracowane na podstawie prowadzonego przez UZP w 2015 r. monitoringu wdrażania zaleceń dot. klauzul społecznych przez administrację rządową.
Zarząd woj. śląskiego stawia na klauzule społeczne i ekologiczne >>>
Analizie poddano 417 informacji o stosowaniu klauzul społecznych przy udzielaniu zamówień publicznych. Ustalono, że 32 proc. podmiotów, tj. 133 respondentów, zastosowało klauzule społeczne w 437 postępowaniach przetargowych na łączną kwotę 736.422.219 zł. Klauzule te stosowano najchętniej w zamówieniach na usługi - 75 proc. Najczęściej stosowaną klauzulą społeczną był wymóg zatrudnienia osób przy realizacji zamówienia na umowę o pracę, przede wszystkim na realizację usług ochroniarskich, pocztowych i kurierskich. Wydanie Zaleceń przyczyniło się do promocji aspektów społecznych zamówień.
Stołeczny ratusz stosuje klauzule społeczne w przetargach >>>
Ponadto, raport wskazywał na konieczność aktualizacji zaleceń w związku z niedawną nowelizacją p.z.p. Uwzględniając uwagi Urzędu w nowoprzyjętym dokumencie, Rada Ministrów zobowiązała prezesa UZP do opracowania projektu zaktualizowanych zaleceń oraz podjęcia działań zachęcających zamawiających do sprawdzania, czy wykonawcy stosują klauzule społeczne wynikające z umowy.
Źródło: www.uzp.gov.pl
Dowiedz się więcej z książki | |
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
|