NIE. Radni, którzy jednocześnie zasiadają w zarządzie powiatu nie mają obowiązku powstrzymać się od udziału w głosowaniu nad uchwałą w sprawie absolutorium dla zarządu powiatu. Zgodnie z art. 21 ust. 7 ustawy o samorządzie powiatowym radny nie może brać udziału w głosowaniu, jeżeli dotyczy to jego interesu prawnego.
Spotykane są poglądy, że skoro nieudzielenie absolutorium jest krokiem do odwołania zarządu, to radni będący członkami zarządu mają interes prawny w określonym rozstrzygnięciu kwestii absolutorium, gdyż dążą do zachowania stanowiska w zarządzie. Takiemu sposobowi rozumowania sprzyja wyrok NSA z dnia 25 stycznia 2010 r., sygn. akt II OSK 1865/09, LEX nr 560892. W tym, nietrafnym w mojej opinii, orzeczeniu NSA uznał, że radny ubiegający się o funkcję przewodniczącego rady ma interes prawny w głosowaniu nad wyborem siebie na przewodniczącego i powinien powstrzymać się od udziału w takim głosowaniu.
Jest to pogląd nietrafny. Interes prawny radnego może mieć źródło w przepisach prawa ustrojowego. Jednak sprawy ustrojowo-organizacyjne powiatu, w tym wyboru i odwołania z funkcji przewodniczącego rady, członka komisji rady, sprawy absolutorium dla zarządu oraz kwestia ustalania wysokości diet radnych nie są objęte dyspozycją art. 21 ust. 7 ustawy o samorządzie powiatowym Nie dotyczą one osobistego, własnego, indywidualnego interesu prawnego radnego, nie są to sprawy dotyczące „jego” (radnego) interesu prawnego. Poza tym pomiędzy uchwałą w sprawie absolutorium a ewentualnym odwołaniem zarządu nie zachodzi bezpośredni związek. Uchwała rady powiatu w sprawie nieudzielenia zarządowi absolutorium jest równoznaczna ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu (art. 30 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym ), samo odwołanie zarządu głosuje się odrębnie na innej sesji rady.
Należy tez zwrócić uwagę, że w sytuacji wyłączenia członków zarządu z głosowania nad absolutorium mogłoby dochodzić do wypaczenia wyniku takiego głosowania. Zarząd powiatu może liczyć maksymalnie 5 członków i najczęściej wszyscy oni są jednocześnie radnymi. Najmniejsza rada powiatu liczy 15 członków (art. 9 ust. 4 ustawy o samorządzie powiatowym ). Uchwałę w sprawie absolutorium rada powiatu podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady powiatu (art. 30 ust. 1a ustawy o samorządzie powiatowym ), więc w najmniejszej radzie powiatu do uzyskania absolutorium konieczne jest uzyskanie 8 głosów, niezależnie od liczby radnych biorących udział w głosowaniu. W sytuacji wyłączenia z głosowania 5 radnych, 3 radnych (20% składu) może spowodować nieudzielenie absolutorium. Taki wynik głosowania nie odzwierciedlałby rzeczywistej oceny wykonania budżetu.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.)