Czy z tych środków można dokonać zakupu paliwa do autobusu wożącego uczniów do szkoły jako wydatek bieżący?

Odpowiedź

Wydatkiem bieżącym jest wydatek niebędący wydatkiem majątkowym, który jednocześnie mieści się w zakresie realizacji statutowych zadań szkoły lub placówki.

Uzasadnienie

Zgodnie z zapisem art. 80 ust. 3 ustawy o systemie oświaty , szkoły publiczne prowadzone przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebedące jednostkami samorządu terytorialnego otrzymują dotację z budżetu j.s.t. obowiązanej do prowadzenia odpowiedniego typu i rodzaju szkoły w wysokości równej wydatkom bieżącym przewidzianym na jednego ucznia w szkołach tego samego typu i rodzaju prowadzonych przez tę jednostkę samorządu terytorialnego, nie niższej jednak niż kwota przewidziana na jednego ucznia szkoły danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej dla j.s.t.

W przypadku nieprowadzenia przez j.s.t. szkoły tego samego typu i rodzaju podstawą ustalenia wysokości dotacji jest kwota przewidziana na jednego ucznia szkoły publicznej danego typu i rodzaju w części oświatowej subwencji ogólnej dla j.s.t. Dotacja ta ma charakter dotacji podmiotowej i jako taka przeznaczona jest na dofinansowanie realizacji zadań szkoły lub placówki w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej. Dotacje te mogą być wykorzystywane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących szkoły lub placówki.

W rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych przez wydatki bieżące rozumie się wydatki budżetowe niebędące wydatkami majątkowymi, np. wynagrodzenia i składki od nich naliczane oraz wydatki związane z realizacją ich zadań statutowych. Zakup paliwa do autobusu nie jest wydatkiem majątkowym i służy realizacji celów statutowych jednostki. Jeżeli więc gmina zabezpiecza w planach finansowych szkół środki finansowe na zakup paliwa, to szkoła może potraktować wydatki związane z zakupem paliwa jako wydatek bieżący.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240)