W ocenie Autora, wykonawca nie może zastrzec kart charakterystyki lub specyfikacji produktów jako tajemnicy przedsiębiorstwa.

Zgodnie z treścią art. 8 ust. 3 Prawa zamówień publicznych z 29.01.2004 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 2164) dalej p.z.p., zamawiający nie może ujawnić informacji, które wykonawca zastrzegł jako tajemnicę przedsiębiorstwa.

W celu zdefiniowania tajemnicy przedsiębiorstwa należy sięgnąć do art. 11 ust. 4 ustawy z 16.04.1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1503) dalej z.n.k., zgodnie z którym – cyt: „Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności”.

Wykonawca dowolnie uzasadnia zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa >>>

Aby więc mówić o tajemnicy przedsiębiorstwa , dana informacja musi spełnić łącznie 3 warunki: musi mieć charakter techniczny, technologiczny, organizacyjny przedsiębiorstwa lub musi być informacją posiadającą wartość gospodarczą, nie została ujawniona do wiadomości publicznej oraz dodatkowo, przedsiębiorca podjął w stosunku do niej niezbędne działania w celu zachowania poufności.

W ocenie Autora ciężko stwierdzić, że karty charakterystyk lub specyfikacje techniczne produktów spełniają znamiona powyższej definicji. Karty charakterystyk opisują produkt, wskazują jakie może powodować zagrożenia, przedstawia podstawowe dane na temat danego produktu, jego właściwości chemicznych, fizycznych itd.

Podobne informacje ,co do zasady, zawierają specyfikacje techniczne. Trudno jest więc mówić o tym, że te informacje stanowią tajemnicę techniczną i technologiczną nie ujawnioną do wiadomości publicznej w stosunku do której podjęto kroki związane z zachowaniem poufności tych danych, skoro, np. karty charakterystyk substancji muszą być obowiązkowo sporządzane przez producentów i przekazywane nabywcom.

Tym samym, każda zainteresowana osoba ma prawo uzyskać informację o produkcie zawartą w karcie charakterystyki czy też specyfikacji technicznej. Warto w tym miejscu wskazać na wyrok Sądu Najwyższego z dnia 07.03.2003 r., I CKN 89/01, w którym stwierdzono, że – cyt: „Innymi słowy, przepis art. 11 ust. 4 ustawy wyklucza uznanie za tajemnicę przedsiębiorstwa informacji, które osoba zainteresowana może uzyskać w zwykłej i dozwolonej drodze”.

 

LEX Zamówienia Publiczne
Artykuł pochodzi z programu LEX Zamówienia Publiczne
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami